# **DIVA (F) Etapa |** REZULTATE (1) * **HERRERA **E DIN ALT CAMPIONAT **CSU…

# **DIVA (F) Etapa 1.9 |** REZULTATE (1) * **HERRERA **E DIN ALT CAMPIONAT

**CSU Belor Galați – CSM Tîrgoviște 0 – 3 (15-25, 17-25, 22-25)**

Am văzut meciul – un joc destul de plăcut, energic, în viteză… și atunci de ce așa scor sever cu 2 echipe vecine de clasament? Păi de la numeroasele greșeli neforțate ale gălățencelor. Cînd joci în viteză, ai și dezavantajul că poți greși mai mult, dacă n-ai tehnică destul de bună. Scorul greșelilor neforțate: 25-10. Cu ceva mai multă atenție, gazdele ar fi cîștigat măcar un set, dar e foarte greu cînd opusa ta, **Radonjić**, face 2 pct în 3 seturi! Dacă nu face opusa pct, cine să facă? Cum să facă o opusă 0% eficiență în atac?? Și încă s-o mai ții în teren. Și să mai ai și un libero, **Ispas**, care habar n-are meserie… care face cea mai slabă recepție a meciului și încasează 3 ași.

De partea cealaltă, extrema Yusleyni Herrera Alvarez, parcă e din alt campionat. Este cea mai bună marcatoare a campionatului: 154 pct în 27 seturi, cu o medie de 5.7 pct/set! La fel de specială pare și coordonatoarea Ilks Van de Vyver.

*Cea mai bună jucătoare:* **Ilka Van De Vyver** ( #8 coordonatoare CSMT)
*Cea mai bună de la CSUB și cel mai eficient atac al partidei:* Borislava Saykova Saikova** ( #14 centrală), 12 pct, 67%
*Cea mai bună marcatoare:* **Yusleyni Herrera** ( #1 extremă CSMT), 17 pct, 42%

Iar sala de la Galați este una dintre acelea cu configurație prostească, punîndu-l pe arbitru principal cu fundul la public și ascunzînd reclamele de acest public, care ar trebui să fie chiar destinatarul lor! Doamne, ce prostălani au dat buzna în voleiul românesc!