# **DIVA (F) Grupa 7-11, Etapa | **REZULTATE * PRIMA VICTORIE DE 3 PCT…

# **DIVA (F) Grupa 7-11, Etapa 2.2 | **REZULTATE * PRIMA VICTORIE DE 3 PCT A VOLUNTARILOR * TURNEU ÎNTRERUPT * CÂRPACII DE LA VOLUNTARI

**CS Medgidia – FC Argeș 3 – 2 (17-25, 17-25, 25-23, 27-25, 15-7)
**Fără spectatori

Medgidia a început meciul într-o amorțeală care a făcut echipa de nerecunoscut. Nu le ieșea mai nimic, în timp ce piteștencelor le ieșea cam totul, cu coordonatoarea **Postea** într-o bună dispoziție de joc și cu o bună eficiență medie a atacului. Opusa **Laković** a făcut 12 pct în primele 2 seturi.

După primele 2 seturi, credeam că va mai fi doar unul ca să se termine chinul medgidencelor. Dar nu a fost așa. Acestea și-au revenit la viață, și-au reglat blocajul și au egalat puterea de joc a adversarelor. Cu un psihic afectat, piteștencele au scăzut calitatea jocului, iar Medgidia a profitat forțând în atac.

Setul 5 a fost prea ușor pentru Medgidia în fața unor adversare care își consumaseră energia.

*Cea mai bună jucătoare și cel mai eficient atac*: **Edina Selimović** ( #11 centrală FC Argeș), 19p, 62%
*Cea mai bună de la Medgidia și cea mai bună marcatoare și cele mai multe blocaje punctate*: **Larisa Vasilică** ( #4 opusă), 24p, 41%, 5 blocaje –care începe să priceapă ce misiune are o jucătoare opusă într-o echipă.
*Cea mai bună recepție*: **Mihaela Albu **( #6 libero Medgidia), care iar a marcat un pct!
*Cea mai slabă jucătoare*: **Katarina Jovanović** ( #1 extremă FC Ag).

**CSO Voluntari 2005 – U NTT Data Cluj Np 3 – 1 (25-15, 25-21, 24-26, 25-19)

Și clujencele au început jocul cu apatie, iar extrema **Stanciu** a făcut minus 5 pct (fără să socotim și cele 2 blocaje încasate). În setul 2, după 13-6, clujencele s-au mai revigorat doar cât să facă un scor onorabil, în timp ce opusa **Filipaș **(CSOV) a făcut 11 pct!! (din cele 14 din atac ale echipei).

În setul 3, **Stanciu **și-a revenit, dar **Străchinescu** a clacat. De partea cealaltă, eficiența atacului a scăzut spre finalul setului. Așa se face că, deși gazdele au condus cu 5 pct (16-11), au pierdut treptat acest avantaj, Mai spectaculos e că la 24-20, au pierdut 4 mingi de meci, iar clujencele au completat șirul de 6 pct pentru a ajunge la 24-26! Setul 4 a fost oarecum echilibrat, dar voluntărencele au avut un final mai bun, ceea ce le-a și adus primul meci câștigat de 3 pct în divizia A. Așa au egalat Rapidul la puncte în clasament, dar raportul seturilor le menține pe ultimul loc.

*Cea mai bună jucătoare*: **Alexandra Babaș** ( #2 coordonatoare CSVO)
*Cea mai bună de la UNTT*: **Melinda Șipoș** ( #9 centrală), 12p, 47%
*Cea mai bună marcatoare*: **Loredana Filipaș** ( #17 opusă CSOV), 29p!!, 44%
*Cel mai eficient atac*: **Ana Veljković** ( #10 centrală CSOV), 10p, 53%
*Cea mai bună recepție*: **Katarina Vukomanović **( #9 libero CSOV), care și ea a marcat un pct.
*Cea mai slabă jucătoare*: **Ana Maria Lupa** ( #6 extremă CSOV)

gave.ro
GAVE.RO Camere de supraveghere

CSO Voluntari a reparat unghiul de filmare și puteți revedea primul meci de azi mai comod. Cel de-al 2lea este o catastrofă. Calitatea video face pratic imposibilă vizionarea, nu se înțelege nimic. Cum de reușesc cârpacii să fie așa de creativi? De fiecare dată inventează câte un dezastru.

După aceste meciuri se întrerup toate competițiile de volei. Chiar dacă acest turneu s-ar fi putut continua, se pare că se limitează accesul în sălile de sport și aici ferevișul nu prea are ce face. Există țări europene în care măsurile luate nu sunt la fel de dure ca la noi. Se așteaptă reluarea competițiilor după 31 mar. Dacă slugile din **Consiliul Slujitor** au avut probleme grave la programarea meciurilor în condiții normale, acum, cu ***Paraua lui Ghiulică***, va fi mult mai distractiv.

Cât despre **Ghiulică **însuși, e foarte nervos că s-a întrerupt treaba exact când îi venea rândul la hopservat! 😊 Dar recuperează el, nu ne-ngrijăm de asta.