A1F + CUPA RO * ZIUA SURPRIZELOR! * BLABLA BLAJ, PRIMA ÎNFRÎNGERE! A1F CSM…

A1F + CUPA RO * ZIUA SURPRIZELOR! * BLABLA BLAJ, PRIMA ÎNFRÎNGERE!

A1F
CSM Tîrgoviște – Blabla Blaj (NEREGULAMENTAR) 3 – 2 (14-25, 25-22, 25-21, 21-15, 15-13)
Spectatori: 600.

Uite așa ne enervăm că Ghiulică nu mai poate transmite meciuri la tv 🙁 Asta a fost meciul campionatului. CSM Tîrgoviște, cu antrenorul Valerijan Luka, a produs daune și CSM București, iar acum și echipei care defila în campionat și care a încasat prima înfrîngere.

Primul set, cîștigat ușor de Blaj, anunța un meci scurt și plictisitor. Toate atacantele tîrgoviștene s-au chinuit să facă punctulețe, în timp ce Baciu (6 pct) și Newcombe (6 pct) zburdau.
În setul 2, CSMT a început să facă mai serios puncte din atac și a reușit s-o prindă pe Baciu cu blocajul. Și, după cum se știe, Blabla Blaj egal o echipă slăbuță plus Baciu. 😉 Dacă o anihilezi pe ea, ai cîștigat.
În setul 3, Trica nu a mai intrat pe teren, avînd azi o zi foarte proastă, dar Bălae a fost o excelentă înlocuitoare. CSMT a crescut în continuare în atac, în timp ce Blajul s-a fîsîit.
Dar predicția mea fusese că Blajul ia cel puțin 2 seturi, deci al 4lea trebuia să fie al lui Darko Arena. Klisura (CSMT) a intrat în eclipsă, iar Karakașeva (Blaj) e fost eroina setului.
Setul 5 a început ușor favorabil Blajului. Cînd CSMT a egalat 3-3, Baciu a fost scoasă din teren și a fost înlocuită cu Ana Lazarevic, care avea să facă… zero pct în acest set. Iar fără Baciu, Blabla Blaj e ușor de bătut.
Cei 3 ași ai lui Alajbeg au contat enorm și CSMT a condus de trei ori la 4 pct diferență. Dar nici Darko Arena nu s-a dat bătut fără luptă. De la 14-10 s-a ajuns la 14-12, cînd Luka a cerut… două TO la rînd! A pierdut și a 3a minge de meci, dar a 4a a mers la Tîrgoviște și astfel, Blajul suferă prima înfrîngere din acest campionat, deși a făcut în acest meci cu 6 pct mai mult decît gazda!

bijubox.ro

Cea mai bună jucătoare și marcatoare și cel mai eficient atac: fosta „blăjeancă“, Jelena Alajbeg ( #14 opusă CSMT), 29 pct, 45%.
Cea mai bună blocatoare: Tanja Sredić ( #11 centrală CSMT), 7.
Cea mai bună de la Blaj: Maria Karakeșeva ( #12 extremă).

Dacă remarcam, din planul secund, pe românca Gabriela Bălae (extremă CSMT), nu putem să nu suspinăm după cealaltă româncă, centrala Nneka Onyejekwe (Blaj), care suferă în continuare de pe urma paradirii blăjene paranormale, numită în popor și blestemul lui Avrămuț Iancu. Două punctulețe a făcut tot meciul și eficiență 20%. Anul ăsta sigur nu mai ia titlul de voleibalista anului…
Salaoru, Onyejekwe… oare urmează și Baciu? 🙁
Tot de la Avrămuț, s-ar putea trage și pierderea titlurilor, chiar la finalul bătăliilor, de către Blabla Blaj, care se poate „Nneka“ ca Mica Rromă la mal 😉

Lupta pentru primul loc rămîne deschisă și arbitrată de CSMT, care nu mai poate pierde locul 3.
—–

ottobroker.ro

Cupa RO, sferturi
(F) CSM Lugoj – Știința Bacău (NEREGULAMENTAR) 3 – 0 (25-18, 25-23, 29-27)

Un pronostic greșit grav 🙂 Cu Kocić ușor accidentată și cu legile statistice, care ziceau că Știința nu poate pierde de 5 ori la rînd, ne-am fi așteptat la o victorie a oaspetelor, nu neapărat ușoară. Gazdele însă au venit la luptă cu energie și cu viteză, care s-au combinat și cu puțin noroc (egal precizie?), iar băcăuancele au ajuns iar în cutia suspinelor. E și firesc, dacă atacantele de la Bacău joacă bine cu rîndul, nu toate deodată. Iar cînd nu joacă bine, joacă foarte prost. Scorul cumulat al celor mai bune 3 marcatoare de la fiecare echipă a fost: 48-34. Iar cînd îți face Kocić 22 pct în 3 seturi, cam ai o problemă.
Interesante sînt și scorul așilor: 10-3 și cel al punctelor din greșeli neforțate: 10-19. Da, 19 pct au primit băcăoancele de la lugojene!
Cea mai bună jucătoare și marcatoare: Nina Kocić ( #10 opusă CSML), 22 pct, eficiență 44%.
Cei mai mulți ași: Elena Babić ( #11 extremă CSML), 4.
Cel mai eficient atac: Ana Otašević ( #3 centrală Știința), 67%.
Spre finalul setului 3 au fost două probleme de arbitraj, ambele contra Bacăului, dar, în lipsa sistemului video, nu putem ști adevărul.

CSM Lugoj se califică în faza celor 4 finaliste, unde a mai fost (mai recent) în 2011 și 2015, alături de Blabla Blaj, CSM București și CSM Tîrgoviște.