DIVA (F) 2019 Etapa 1.4 – Rezultate (1)

CSM București – CSM Lugoj 3 – 0 (25-15, 25-21, 26-24)

Surprinzător, CSML a condus la debuturile de seturi, dar nu a putut ține pasul, decît în setul 3. Oricum, a crescut în joc de la set la set și a arătat un volei frumos, în viteză. Numai că nu s-a prea legat în multe momente, iar fileul dușmănos s-a dovedit a fi al 7lea jucător al CSMB 😀 Incredibil de multe mingi a dat în fileu CSML.
De partea cealaltă, Pașa Akbașa cel Fudul a crezut că poate rezolva meciul cu rezervele și așa a reapărut pe teren și Sobo, care, alături de Salaoru și de Budăi Ungureanu a făcut un trio de românce cum rareori se poate vedea la CSMB. Ungureanu merita o echipă unde să joace titulară și nu doar așa să prindă terenul numai la meciuri cu echipe slabe.
CSML ar fi luat un set, dacă n-ar fi făcut foarte multe greșeli neforțate (24-12!).

Cea mai bună jucătoare, cea mai bună marcatoare și cel mai eficient atac: Tațiana Markevici (#15 extremă CSMB), 19 pct, 69%!
Cele mai multe pct din blocaj: Elena Babić (#11 extremă CSML), 5.

Felicitări lui Jănică Mîncărică, care s-a „gîndit“ că ora 14 este foarte potrivită pentru un meci de div A1.
Liberii lui au purtat veste reflectorizante de ziceai că au venit să repare strada.

Ne-a „plăcut“ și de minunata arbitrăreasă Gurguiatu, care, la 33 ani, uite cum e programată de cineva chiar la div A1. La meciuri mai ușurele. Tot ea aduce în premieră unghiile negre și pe platforma principalului! Negre și uriașe, de mă treceau toți fiorii cînd arăta semnul „aut cu atingere“, cred că se zgîria în palmă, cred că ieșeau scîntei! 😄

U NTT Data Cj Np – Dinamo 3 – 0 (25-23, 25-14, 25-16)

Abia 53 de puncte a reușit istorica Dinamo să facă acasă la o echipă clujeană nu strălucită, cu o antrenoare începătoare. Cred că cineva își bate joc de fetele de la Dinamo, unul din cei doi Marieni dinamoviști sau ambii…

Cea mai bună jucătoare: Gabriela Dancu (#14 centrală UNTT), 13 pct și eficiență a atacului 91%! Adică o singură minge a ratat în atac din cele 11.
Cea mai bună marcatoare: Vasilica Bucur (#8 opusă UNTT), 16 pct.

Iar marea speranță a Ghiulangiului, Pîrv-Doi, din nou n-a prins terenul…