A1F Etapa , Rezultate (2) * CAMPIONATUL SERBIEI? CSM Lugoj – CSM Tîrgoviște (NEREGULAMENTAR)…

A1F Etapa 1.17, Rezultate (2) * CAMPIONATUL SERBIEI?

CSM Lugoj – CSM Tîrgoviște (NEREGULAMENTAR) 0 – 3 (18-25, 12-25, 14-25)

Oare echipa asta a Lugojului, care a mîncat azi bătaie așa de rușinos, este totuna cu cea care lua un set Blajului acum niște săptămîni? Oare are același antrenor? Răspunsul neașteptat este: da. Šegrt a început campionatul energic, cu zvîc, dar mai recent și-a consumat benzina și nu mai are inspirație, chef… s-a boșorogit.
Meciul, chiar dacă nu a părut, a fost un progres pentru el. La Tîrgoviște (în deplasare) făcea 43 pct contra fostului mentor, dar azi a făcut 44! 🙂
Cea mai bună jucătoare și marcatoare și cea mai bună recepție: Sara Klisura ( #1 extremă CSMT) 17 pct, eficiența atacului: 43%.
Cea mai bună blocatoare: Jelena Alajbeg ( #14 opusă CSMT, poate-și schimbă postul…), 5 pct.

Am urmărit cu video un meci, practic, din campionatul Serbiei. Din 14 jucătoare de pe teren, plus cei 2 antrenori, doar 4 persoane (25%) au fost românce! Uneori doar 3. Restul, trăiască Srbija!
Sîrboaicele în teren, iar româncele, personal auxiliar pe tușă. Și atunci, de ce să dea năvală spectatorul român la volei? Și de ce să dea năvală copilul român la volei, cînd știe că, în regatul lui Ghiță Ghiulangiul și al consoartei sale, Cotoroanța, șansele sînt foarte mici să joace în teren la maturitate? Poate blegomanii din Adunarea Generală discută și asta peste 3 săptămîni? Poate zboară odată conducerea actuală grav incompetentă a ferevișului?
CSM Lugoj nu prea are bani de volei, dar dacă tot are puțini, ce-ar fi să antreneze sîrboaice, Brudiule, nu?

Cea mai frumoasă parte a meciului a fost la final, cînd la scorul 10-20, Šegrt le-a dat drumul în teren româncelor, unele Sub-19, ba chiar Sub-17. Observați scorul setului. Dacă extragem scorul de pe durata componenței complet românești, avem 4-5! Dacă înmulțiți cu 5, scorul proporțional pe un set întreg virtual ar fi fost 20-25! Adică mai bine decît oricare set cu sîrboaicele lugojene în teren. 🙂