A1F Etapa , Rezultate (2) CSU Belor Galați – CSM București 0 – 3…

A1F Etapa 1.16, Rezultate (2)

CSU Belor Galați – CSM București 0 – 3 (13-25, 14-25, 25-27)
Spectatori: 300 plus Ghiulică = 299

Ileana Berdilă a găsit recent un îndrumar al antrenorului începător. După ce a citit 10 pagini, a bătut pe Dinamo acasă. După ce a mai citit 6 pagini, deja era să cîștige un set de la CSMB! Al 3lea set al meciului a fost palpitant și cu scor stil cadete: echipele cîștigînd pe rînd șiruri de puncte. La un moment dat CSU conducea cu 18-14, Abia atunci a decis Pașa Akbașa Vivil Trai s-o scoată pe Salaoru (25%) și s-o trimită pe Balkestein Grothues să încheie treaba. A fost 18-18, 19-19 și tot așa pînă la 25-25. Și în final, 25-27.
Cea mai bună jucătoare: Naoko Hashimoto ( #17 coordonatoare CSMB).
Cea mai bună marcatoare, cel mai eficient atac și cel mai bun blocaj: Nadia Kodola ( #16 extremă CSMB), 21 pct, 54%. Inclusiv 5 pct din blocaj.
Cei mai mulți ași: Nicole Koolhass ( #10 centrală CSMB), 5.
Spectatorii și jucătoarele s-au speriat puțin de cîteva grohăituri ciudate auzit în timpul meciului, dar s-au liniștit cînd s-a dovedit a fi fost sforăitul lui Ghiulică, care visa plaje acoperite de zăpadă, pe care stătea el în bikini

CSM Tîrgoviște – Știința Bacău 3 – 1 (25-22, 25-16, 23-25, 25-22)
Spectatori: 600

Știința Bacău a ieșit parțial din convalescență și a reușit să cîștige un set în disputa pentru locul 3 cu CSMT. CSMT a fost mai tare în atac, iar Știința replicat cu un blocaj mai bun.
Setul 4 a fost mai ciudat. Știința conducea cu 6 pct (13-19) și se anunța o egalare a scorului la seturi, dar ceva s-a dereglat în mecanismul echipei (plus o reglare în CSMT 🙂 ) și s-a ajuns curînd la 20-19. 7 pct la rînd?? Apoi, de la 21-22, CSMT a făcut 4 pct la rînd.
Cea mai bună jucătoare și cei mai mulți ași: Cristina Cazacu ( #7 extremă Știința), 20 pct, inclusiv 4 ași.
Cele mai bune marcatoare: Jelena Alajbeg ( #14 opusă CSMT) și Sara Klisura ( #1 extremă CSMT), cîte 24 pct.