A1F Etapa , Rezultate (2) * FAZA A 2A, FAZA SURPRIZELOR * BERDILĂ CÎȘTIGĂ…

A1F Etapa 2.1, Rezultate (2) * FAZA A 2A, FAZA SURPRIZELOR * BERDILĂ CÎȘTIGĂ ÎN DEPLASARE!

CSM Tîrgoviște – Știința Bacău 2– 3 (25-17, 21-25, 24-26, 25-16, 13-15)

La sfîrșitul fazei 1, CSM Tîrgoviște avea niște șanse foarte firave la titlu, dacă ar fi cîștigat cam toate meciurile fazei a 2a, iar Blabla Blaj și CSM București s-ar fi încurcat între ele.
În același timp, Știința Bacău avea șanse minime de accedere pe podium, greu de valorificat după căderea echipei din ultimele 4 săptămîni.
În primul set, CSMT a jucat tare, ajungînd și la un avantaj de 10 pct.
În setul 2 s-a jucat echilibrat. CSMT a ajuns la 3 pct diferență (15-12), dar după TO Științei, s-a revenit la echilibru. De la 21-22, Știința a făcut 3 puncte la rînd, CSMT pierzînd un set în care a făcut multe greșeli neforțate.
Tot echilibru a fost și în setul 3. De la 17-17, CSMT și-a luat avînt pînă la 23-19, dar Știința a revenit la 24-22. Acolo CSMT a pierdut 2 mingi de set și Știința a făcut la rînd cele 4 pct finale.
În setul 4, Știința a început tare, conducînd ocazional cu 5 pct, dar situația s-a egalat la 14-14. De acolo, Știința a căzut în atac și n-a mai făcut decît 2 pct.
Și setul 5 a fost echilibrat, o diferență de 3 pct apărînd abia la 10-13. CSMT a atacat mai bine, iar Știința a blocat mai bine. După 2 mingi de meci ratate, Știința a cîștigat-o pe a 3a.

Cea mai bună jucătoare și marcatoare: Jelena Alajbeg ( #14 opusă CSMT), 25 pct.
Cel mai eficient atac: Alexandra Trică ( #10 extremă CSMT), 46%.
Cea mai bună blocatoare: Cristina Cazacu ( #7 extremă Știința), 7.

vivacredit.ro

A fost un meci în care echipa cîștigătoare a făcut mai puține puncte: 108-99.
Scorul surpinzător al meciului anulează total visele CSMT la titlu, dar reaprinde speranțele băcăuane de a termina campionatul pe podium.

UNTT Data Cluj Np – CSU Belor Galați 2 – 3 (20-25, 25-8, 25-19, 24-26, 14-16)

Serios, cine n-ar fi greșit pronosticul? 🙂 Cine și-ar fi imaginat că CSU Belor Galați ar putea cîștiga în deplasare, după un asemenea parcurs prin campionat?
Dacă primul set sugera că Galații au venit cu nervi la Cluj Np, următoarele 2 seturi păreau că readuc situația la „normal“. În setul 4, Berdilă jr și Selimović s-au pus pe făcut puncte și gălăcențele au egalat scorul seturilor. În setul 5, clujencele erau deja speriate și au pierdut din cauza propriilor lor greșeli neforțate.
Știm deja că nu ne putem lua după statisticianul de la Cluj, decît așa de-o distracție, dar să listăm:
Cea mai bună jucătoare și marcatoare: Vasilica Bucur ( #8 opusă Cluj N), 25 pct.
Cel mai eficient atac: Sydney Wilson ( #14 centrală Galați), 65%.
Cei mai mulți ași: Adina Stanciu ( #17 extremă Cluj N), 5.

Statistica varză zice că scorul așilor a fost: 20-5 și, cu toate acestea, gălățencele au recepție pozitivă 62%… Da, da, sigur…
Și acestea au cîștigat meciul, cu toate că au marcat mai puține puncte decît adversarele. Scorul punctelor: 108-104.
Și nimic nu poate fi mai distractiv decît 2 femei care se păruiesc. E vorba de cele 2 antrenoare. Și de meciul de volei.

Blabla Blaj – Dinamo, amînat NEREGULAMENTAR.
Darko Arena crede că mai poate repara ceva din „istoria“ făcută marți. Italiencele de la Busto Arsizio evident că respectă regulamentele și programul competițional și au jucat sîmbăta asta un meci tare contra lui Pomi Casalmaggiore! Scor 3–1.
Numai că acolo e Italia, iar aici e țara lui Ghiulică și a lui Păhărică!

1 thought on “A1F Etapa , Rezultate (2) * FAZA A 2A, FAZA SURPRIZELOR * BERDILĂ CÎȘTIGĂ…