(A1F F1E5) Alba Blaj – CSM Tîrgoviște 3 – 1 (23-25, 27-25, 25-22, 25-14)…

(A1F F1E5) Alba Blaj – CSM Tîrgoviște 3 – 1 (23-25, 27-25, 25-22, 25-14)

Pronostic nimerit („Alba ia cel puțin 2 seturi, CSMT ia cel puțin 1 set”). CSMT a început în forță și după 2 seturi împărțite frățește și la 13-20 în setul 3, începeam să ne gîndim de cîți ani n-a mai mîncat bătaie Alba Blaj acasă. Numai că în acel moment l-a pălit paranormalul pe don Guillermo, iar CSMT s-a blegit în mod miraculos și nu a mai contat în joc. Să ai 20-13 și să nu cîștigi setul… e treabă necurată la mijloc.

Milagros Collar ( #15 opus CSMT), 19 pct, și Adina Salaoru ( #2 extremă Alba), 15 pct, au fost respectiv cele mai bune marcatoare. Adina a avut și o recepție foarte bună, făcînd unul dintre cele mai bune meciuri din acest an. Deosebirea mare a fost că la CSMT nu a avut cine să marcheze. Alba a marcat cu 14 pct mai mult din atac, aici a apărut dezechilibrul.

Am așteptat cu sufletul la gură această transmisie în direct de la Blaj, ca să vedem cum își face treaba dom general Bacșiș Vladimirache. Cînd colo, el tot taie frunze la cîini. La cîinii de pe carpeta aia ghiorlănească cu JACTA, pe care n-a reușit s-o dea jos. Nici n-a reușit să plaseze corect stîlpii fileului, de a stat arbitrul principal cu fundoiul la public.
Iar în public și-a păstrat ghiorlăii ăia, care bufneau dobele cînd servea echipa oaspete, de se derutau și jucătoarele gazde. Se credeau la fotbal, țaranii mico-romani, nu la un sport elegant și cu domnișoare care ar trebui respectate. Și mai era în sală și Valică Primărică și lui i-a plăcut așa cu bufneli. Dacă atîta educație are ieuropeanu’…