A1F restanță * ARBITRUL CARE IESE GRAVID ÎN EUROPA * PERLE ALE COMENTATORILOR TV…

CSM Lugoj – Știința Bacău (NEREGULAMENTAR) 2 – 3 (25-23, 18-25, 22-25, 26-24, 12-15)

Sorții (statistica) ne spun că Știința Bacău nu e o echipă care să ia bătaie de 6 ori la rînd… A pierdut primul set de puțin din cauza greșelilor proprii. După ce antrenorul Grapă a cerut permisiunea să părăsească sala, băcăoancele au cîștigat 2 seturi reducînd numărul greșelilor neforțate. Gazdele au revenit în luptă atacînd mai precis și au egalat scorul la seturi, contrazicîndu-mi iar pronosticul (1–3).
În setul 5, lugojencele au condus la diferență minimă (sau a fost egal) pînă la 11-12 cînd Știința trecea în față și a controlat finalul pe fondul greșelilor lui Dinić și Petra.
De altfel, principala cauză a înfrîngerii gazdelor au fost multele greșeli neforțate.

Cea mai bună jucătoare și cel mai eficient atac: Nina Jakić ( #13 centrală CSML), eficiență 75%!
Cea mai bună marcatoare: Nina Kocić ( #12 opusă CSML) 25 pct, eficiență 60%.
Cea mai bună jucătoare și marcatoare de la Știința: Denisa Rogojinaru ( #2 opusă), 22 pct.

CSML termină prima fază a campionatului între primele 6 clasate.
—–

Dacă n-avem echipe de Liga Campionilor, avem măcar arbitri. La sfertul de finală Dinamo Moscova – Vakifbank Istanbul, a fost delegat gălățeanul Lucian Năstase, care pare a fi o persoană îndrăgită… cam ca Moș Crăciun. Nu din cauza cadourilor sau a bărbii, ci din cauza burtoacei! 🙂 De la lună la lună tot crește și așteptăm să nască. Probabil o minge de volei.
Stimați arbitri români, mai puneți frînă la mîncare că aratați groaznic într-un mediu sportiv.
Și, nea Vasilică Năstase, cum e, bre, cu hoața de la Blaj? O mai sancționați vreodată în comisia aia de arbitri adormiți sau nu vă dă voie Ghiulică?
—–

Colțul comentatorilor TV

Perle Șelăreasa:
– [Arcada] a avut 10 pct în spatele echipei din față! 😀
– blocajul lui Arcada Galați…; secundul lui Arcada Galați… (Grea e gramatica asta! Și ce e ăla „secund“? Ceva de pe vremea lui Dej? Cu termeni așa de ponosiți îți dai de gol vîrsta…)