Alexandra Pintea ( #9 coordonatoare, Unic), după partida Penicilina – Unic, exclusiv pentru Volei…

Alexandra Pintea ( #9 coordonatoare, Unic), după partida Penicilina – Unic, exclusiv pentru Volei Iași:

Am început meciul puțin inhibate, fie de gălăgia galeriei din sala, fie de forța jucătoarelor masive de dincolo, fie de percepția că terenul dintr-o dată e mai mare, fie de arbitrajul avut. Cred că sînt niște reacții normale, pe care un jucător le poate avea în sala de la Iași. Nu degeaba și alte echipe mai titrate au pierdut acolo. Practic, am alergat după ele tot meciul.
Am început slab meciul, în primul set am fost conduse mereu cu 5-6 puncte, pe finalul setului s-a creat o mică tensiune în tabăra adversă fiindcă am dat bine cu serviciul și am reușit să venim la punctul 20, dar fără un succes final…
Setul doi a început cu un avantaj consistent pentru echipa gazdă și am început din nou alergarea după ele. Preluăm conducerea prima dată în meci la 16-15. După care iar alergăm după ele.
Iar în setul 3 am repetat schema de alergare după ele… și meciul gata a fost.
Dacă ar fi să felicit o jucătoare de dincolo, ar fi coordonatoarea [Milica Knežević], care a făcut un joc deștept.