Campionatul European (F), Runda 2, Grupa E, Turneul 2/2, Ziua 5/6 România – Muntenegru:…

Campionatul European (F), Runda 2, Grupa E, Turneul 2/2, Ziua 5/6

România – Muntenegru: 3 – 0 (25-17, 25-19, 25-15)
Durată:1h22
Spectatori: 250 (800, zice CEV 🙂 )

Cea mai bună jucătoare și cea mai bună marcatoare: Nikoleta Perović (MNE), 16 pct
Cea mai bună jucătoare de la RO: Adina Salaoru (deși nu a fost cea mai bună marcatoare, a avut recepția bună și un atac mai eficient)
Cea mai bună marcatoare de la RO: Cristina Cazacu, 11 pct

Cea mai bună recepție: Mihaela Albu (RO)

Ași: 4 – Cristina Cazacu (din 16 servicii)

Puncte din blocaj: Nneka Onyejekwe (RO), 4

Cea mai eficientă atacantă: Adina Salaoru

Deși am văzut azi ceva mai puțin entuziasm la fetele noastre, spiritul de luptă a rămas același ca ieri. Așa trebuia învins Muntenegrul și prima dată. Primele 2 seturi au fost cîștigat de extreme, cu un plus pentru Cazacu în finalul setului 2. Setul 3 a fost cîștigat de Onyejekwe, dar acolo MNE deja intrase în haos. La drept vorbind, MNE, care a contat doar în setul 2, s-a bătut singur, cu 24 de greșeli neprovocate.

După turneul din Bulgaria, cam înghețaserem, dar cu aceste 2 victorii frumoase ne-a venit inima la loc. RO este deja avansată spre Runda 3 (un fel de recalificări). Meciul de mîine contra Bulgariei, e o formalitate, dar asta nu înseamnă că nu poate fi frumos, mai ales dacă ne putem lua revanșa.

Aș zice că meritul pentru aceste victorii este, în primul rînd al jucătoarelor noastre, care și-au regăsit cheful de joc, și mai puțin al unui antrenor, căruia îi stă engleza în gît și care are nevoie de traducătoare! Așa o panaramă numai Ghiță Bombiță putea genera.

gave.ro
GAVE.RO Camere de supraveghere

Tot în setul 2, m-am prins de unde venea discomfortul la privit la tv: de la iluminarea foarte proastă a sălii din Piatra Nț! Tîmpit proiectant au mai avut, dacă terenul apare lucitor. Așa ceva am mai văzut doar cînd s-a transmis în ianuarie un meci de la Iași, iar Stîngă, înjurătorul de cristoși, a ridicat perdelele sălii ca să fie mai multă lumină! 🙂

În Runda 3, RO va juca primul meci acasă pe 1-2 oct (?) foarte probabil contra Ungariei, care a fost și mai catastrofă în Liga Europeană în iunie.

Ca fapt divers, Jelena Cvijović este singura jucătoare străină din aceste turnee care joacă actualmente în RO, la Penicilina.