Căpitanul Elveției, Laura Künzler ( #14, extremă, 1m89, 19 ani!), analizează meciul România –…

Căpitanul Elveției, Laura Künzler ( #14, extremă, 1m89, 19 ani!), analizează meciul România – Elveția, pentru Volei România:

Începutul jocului a fost o mare surpriză. Nimeni nu se aștepta să conducem cu 9:0 [nota SR: asta nu știam!], deci echipa [noastră] a fost entuziasmată, dar parcă nu ne venea să credem. Dar meciul a continuat și diferența se tot micșora, iar noi am devenit din ce în ce mai încordate. De aceea s-au întîmplat multe greșeli, iar sfîrșitul setului a fost foarte strîns și putea fi cîștigat de oricare echipă. Dar România a avut mai multă experiență și a jucat cu mai multă încredere.
Și în următorul set am început foarte bine și am putut păstra diferența de scor tot setul. Am jucat constant și cu multă încredere și cu mai puține greșeli, în timp ce România a greșit mai mult decît în primul set.
În setul al 3lea cred că recepția a fost problema [noastră] și prea multe greșeli și am scăpat România [în față] devreme și n-am mai putut reveni.
Al 4lea a fost iar strîns, am făcut multe puncte din apărare, dar am ratat rezultatul final doar cu puțin.
În tot jocul am arătat un nivel bun, dar trebuie să-l folosim pentru fiecare punct. 🙂

SR: Cum e să fii căpitanul naționalei la 19 ani?

LK: Este ceva cu totul special să am așa mare responsabilitate pe teren la vîrsta mea, dar sînt onorată și încerc să învăț cît mai mult din asta. Încerc să le ajut pe jucătoarele mai tinere [ce?? 🙂 ] și mai puțin experimentate după experiența pe care am acumulat-o pînă acum.