Câștigătoarele cupelor europene 2022 * La Laguna doboară recordul rușinos al Blajului

magnolia.ro/

Cupa CEV

(M) TOURS VB – Vero Volley MONZA 0 – 3 (24-26, 18-25, 18-25)

În tur: 0–3. Punctaj cumulat: 0–6. Vero Volley MONZA câștigă Cupa CEV 2022.

Cel mai bun marcator al competiției: Pierre Derouillon (Tours VB), 108p
Cel mai bun coordonator al competiției (minim 6 meciuri): Micha Christenson (Zenit Kazan)

(F) Allianz MTV STUTTGART – Eczacibasi Dynavit ISTANBUL 1 – 3 (18-25, 21-25, 25-18, 24-26)

creditfix.ro

În tur: 1–3. Punctaj cumulat: 0–6. Eczacibasi Dynavit ISTANBUL câștigă Cupa CEV 2022.

Cea mai bună marcatoare a competiției: Tijana Bošković (Eczacibasi Dynavit Istanbul), 170p
Cea mai bună coordonatoare a competiției (minim 6 meciuri): Maja Ognjenović (Eczacibasi Dynavit Istanbul)

Cupa Confruntării

(M) NARBONNE Volley – Halkbank ANKARA 3 – 1 (25-22, 22-25, 25-23, 25-19) SA: 21-19!

În tur: 0–3. Punctaj cumulat: 3–3. NARBONNE Volley (FRA) câștigă setul de aur și Cupa Confruntării 2022.

Cel mai bun marcator al competiției: Nikola Gjorgiev (ACH Volley Ljubljana), 169p
Cel mai bun coordonator al competiției (minim 6 meciuri): Aslan Eksi (Halkbank Ankara)

ottobroker.ro

(F) Savino Del Bene SCANDICCI – CV Tenerife LA LAGUNA 3 – 0 (25-12, 25-12, 25-10)

În tur: 3–0. Punctaj cumulat: 6–0. Savino Del Bene SCANDICCI câștigă Cupa Confruntării 2022.
Cu doar 34p realizate, CV Tenerife LA LAGUNA doboară recordul Blabla Blaj la cel mai rușinos scor dintr-o finală a Cupei Confruntării. Blajul rămâne cu recordurile rușinoase din celelalte 2 competiții europene inter-cluburi.

Cea mai bună marcatoare a competiției: Gréta Szakmáry (Aydin BBSK), 153p (5,1 p/set)
Cea mai bună coordonatoare a competiției (minim 6 meciuri): Duygu Duzceler (Aydin BBSK