CCEV 2021 8imi | Arcada avansează în sferturi * Duel „ăla alb” – Cross * Public de zombi

(M) Arcada Galați – Amysoft Lycurgus Groningen 3 – 2 (25-19, 26-24, 20-25, 21-25, 15-10)
Spectatori: 500?

Dacă voleiul nederlandez e mult mai sus în Europa decât cel românesc, era de așteptat ca Arcada să se confrunte cu un adversar pe măsură. Echipa din Groningen a opus o rezistență dârză într-un meci spectaculos. Setul 2 a fost dominat de duelul opușilor, pe de o parte nederlandezul nostru, Klapwijk (9 pct!), iar de cealaltă, „acela ***” al lor (nu știm cum să ne exprimăm ca să nu ia foc Ieoropa!), Cross (8 pct). Cross a continuat și mai abitir în setul 3 cu 10 pct (!), salvându-și echipa de la o înfrângere scurtă. S-a făcut 2–2 pe fondul greșelilor neforțate ale gălățenilor. În setul 5, Cross n-a mai putut și, dacă nederlandezii au rămas fără om de făcut puncte, Arcada n-a avut o misiune grea să încheie meciul.

La punctul 8 din setul 5 cele 2 echipe n-au mai respectat niciun protocol sanitar și s-au intersectat sub nasul arbitrului secund.

Cel mai bun jucător: Niels Klapwijk (#13 opus Arcada), 28p, eficiența atacului 58%
Cel mai bun de la Groningen, cel mai bun marcator și cel mai eficient atac: Jerome Cross (#3 opus), 31p, 61%. Și-a tras echipa după el, dar n-a mai fost altcineva care să facă puncte suficiente.
Cel mai slab jucător: Erik Van Der Schaaf (#9 extremă Groningen)

Arcada Galați se califică în sferturi unde va juca în bula de la Moscova contra lui Dinamo Moscova, mâine de la ora 20 (posibil video). Va juca cu public, deoarece jocurile de sală se pot desfășura cu spectatori în Rusia. De altfel, chiar adversarii lui Dinamo au avut în sală câțiva suporteri sârbi. În rest, treaba cu suporterii zombi (spectatori pe panouri) mi se pare sinistră. Oare Arcada va face față meciului după oboseala acumulată azi în cele 5 seturi? Cine câștigă mâine are șanse foarte mari să ajungă chiar în finala Cupei CEV.

(M) Vojvodina Seme Novi Sad – Dinamo Moscova 0 – 3 (22-25, 17-25, 25-27)