# **CConf 2020 (F) 16imi tur |** DEBUT FERICIT PENTRU CSM LUGOJ * **BRUDIU**…

# **CConf 2020 (F) 16imi tur |** DEBUT FERICIT PENTRU CSM LUGOJ * **BRUDIU** N-A INTRAT ÎN SECOLUL 21

**(F) CSM Lugoj – Dukla Liberec 3 – 0 (28**-26, **25**-20,** 25**-13**)
**Spectatori: 700

În fața unui posibil număr record de spectatori, partida de debut a CSML în cupele europene a început echilibrat (scuzați repetiția 😉 ). Spre sfîrșitul primului set gazdele au reușit un șir de 6 pct, ajungînd la prima minge de set: 24-20. Acolo s-au fîsticit și imediat oaspetele au ripostat cu șirul lor de 5 pct (24-25) aducînd jocul într-o zonă palpitantă, dar ratînd și o a 2a minge de set. Numai bine cît să respire adînc logojencele și să cîștige primul set. De aici s-a trecut la 9-1 în setul 2, asta arătînd mai clar nivelul foarte slab în atac al cehoaicelor. În setul 3, fără a juca strălucit, dar reducîndu-și greșelile neforțate, CSML a făcut puncte din ce în ce mai ușor.

*Cea mai bună jucătoare și cea mai bună marcatoare:* **Nina Kocić** ( #10 opusă CSML), 16 pct, 41%
*Cea mai bună de la Liberec:* **Katerina Kohoutova** ( #5 centrală), care a fost trecută în setul 3 pe post de opusă din cauza catastrofei **Galikova** ( #22) care n-a făcut niciun punct!
*Cel mai eficient atac:* Tamara Ignjic Ignjić** ( #15 extremă CSML), 14 pct, 45%
*Cea mai bună recepție:* Adriana Popa (Rotaru) Popa** (libero CSML)
*Cea mai slabă jucătoare:* **Dita Galicova** ( #22 opusă Liberec)

Dacă echipa de volei a intrat în Europa, șeful CSM Lugoj, Brudiu Dan **cel care zicea că voleiul românesc este în ascensor, încă nu se prea descurcă cu tehnologia modernă și își face clubul de rîs, fiind unul dintre cele puține care nu-s în stare să-și transmită video meciurile din cupele europene.

**Returul: 17 dec.** Dacă echipa cehească se prezintă la fel de slab, CSML nu va avea nicio problemă să se califice în 8imi, unde probabil va întîlni pe THY Istanbul.