CConf (F) 2018, 8imi retur | CSM Tîrgoviște – Olympiacos Pireu 1 – 3

CSM Tîrgoviște – Olympiacos Pireu 1 – 3 (17-25, 25-16, 21-25, 22-25)

În tur: 3–2. Punctaj cumulat: 2–4. Olympiacos merge mai departe în sferturi și sperăm să se întîlnească cu Știința Bacău.

Pentru CSMT mare ghinion! Puțini credeau că ar fi putut rata calificarea. Au gîfîit rău fetele în setul 4, le-au ajuns din urmă pe adversare, dar grecoaicele au fost de neoprit. Olympiacos a venit cu 2 mașini de făcut puncte, opusele germane Jana Franziska Poll (22 pct) și Saskia Hippe (20 pct), în timp ce de la CSMT, abia Maila Collar a făcut 18 pct. Cea mai slabă eficiență în atac de la Olympiacos a fost 33%, dar de la CSMT 4 jucătoare au avut 0% reușite în atac.

Pentru amatorii de teorie, iaca se poate cîștiga un meci și cu recepție foarte slabă, dacă are cine să corecteze. Apropo, pre sîrbește, opusul este „korektor“!
Și este deja o modă să joci cu 2 opuși? (deja termenul își pierde înțelesul…)
La urma urmei, ai mereu o extremă și un libero, ce nevoie mai ai de o a 2a extremă în apărare, cînd o poți folosi doar în atac reprofilată?

2 thoughts on “CConf (F) 2018, 8imi retur | CSM Tîrgoviște – Olympiacos Pireu 1 – 3