# **CE 2019 GRUPA C | **MINUS DOUĂ KILE * LOBOTOMIE * RO CU…

# **CE 2019 GRUPA C | **MINUS DOUĂ KILE * LOBOTOMIE * RO CU UN PAS ÎN OPTIMI! * BLABLA BLAJ IAR NE FACE DE RÎS * TIJĂ MARE DE TOT!

**(F) Estonia – România 1 – 3 (23-25, 32-30, 19-25, 21-25)
**Spectatori: 600

Cîte două kile au slăbit cei care s-au uitat la meci. Atîta tensiune s-a simțit, atîta sîrmă ghimpată am avut în stomacuri! Dîrza echipă a Estoniei era să ne facă pocinogul. Cu deficitul lor de talie, dar cu dîrzenie, a jucat ca o adevărată Thailandă a Europei. Dacă anterior părea cel mai ușor meci pentru noi, s-a dovedit mai greu decît cel contra Ungariei.

În primul set, EST s-a instalat încet la conducere și ne-am pomenit că gîfîim în urma lor așteptînd parcă o minune. Aceasta a venit exact la finalul setului cînd am reușit 5 pct la rînd. În setul 2, ne cam așteptam ca EST să continue lupta dîrză și curînd au condus cu 4 pct. Exasperat, **Pedullà** le-a zis alor noastre să-și schimbe atitudinea, să-și găsească singure motivația, pentru că el nu le poate face ***lobotomie***! 😀 Nu cred că a înțeles vreuna și chiar mă întreb ce înțeleg fetele astea din indicațiile în engleză, cît la sută…
Ne-am sforțat pe finalul setului și le-am ajuns pe adversare la 24-24, după care au mai fost 6 mingi de set, dintre care 3 pentru noi, dar a 4a a adversarelor le-a fost cu noroc.

În acest moment, eram sigur că, dacă estonienele rezistă fizic, ne bat. Au rezistat doar pînă într-a 2a parte a setului 3, cînd iar a trebuit să le ajungem din urmă și o altă serie de 5 pct la rînd au clarificat situația în favoarea noastră. De aici, mai erau puține șanse ca estonienele să mai cîștige vreun set, dar ele nu s-au dat bătute și iar au condus o treime din setul 4. Ale noastre au reechilibrat jocul și de la 21-21 am mai făcut 4 pct la rînd.

**Pedullà** a învîrtit echipa în fel și chip, dar salvarea a venit de la terminarea benzinei estoniene. Fiind puține greșeli neforțate, a rezultat un meci frumos și unul dintre cele mai palpitante.

*Cea mai bună jucătoare și cea mai bună marcatoare* (era să scriu „scoreră“!): **Nette Peit** ( #1 extremă EST), 31 pct, 49%. Practic **Peit **și-a dus echipa în spate.
*Cea mai bună de la RO*: undeva între Adelina Ungureanu ( #8 extremă) și **Nneka Onyejekwe** ( #18 centrală)
*Cel mai eficient atac*: **Nneka Onyejekwe**, 73%. De remarcat și **Diana Balintoni Diana ( #4 coordonatoare RO), care și-a înfipt toate cele 4 atacuri înșelătoare.
*Cele mai multe blocaje punctate*: Liis Kullerkann ( #5 opusă EST), 8 pct! Greu de priceput ce partitură a cîntat **Kullerkann**, care, ca opusă, a făcut doar 2 pct din atac.
*Cea mai bună recepție*: **Kristi Nõlvak** ( #12 libero EST).

Blabla Blaj ne-a făcut iar de rîs prin paradita lor trimisă la națională, și anume **Baciu**, care iar a reușit cea mai slabă eficiență (27%) și a și fost scoasă după un set jumate. În locul ei, Rodica Buterez n-a prea făcut față, iar varianta 3, Denisa Rogojinaru Dramboi, s-a descurcat bine în atac, dar nu pricep de ce a vrut să facă și recepție. A încasat 4 ași! Nu erau acolo 2 extreme și un libero?

Cu această victorie chinuită, RO e cu un pas în optimile de finală. Nu putem fi siguri, pentru că încă depindem de celelalte rezultate. Dar avem un avantaj: zilele de pauză ne convin de minune, nici că se putea mai bine: pauză înainte de meciul cu Croația (care va veni după o luptă dură a lor cu Nederlanda) și pauză înainte de meciul cu Azerbaidjan. La intuiție, ar mai trebui să cîștigăm măcar un pct ca să ne calificăm, deși de pe locul 4 nu ne putem aștepta decît să întîlnim Serbia sau Turcia în optimi.
**Deocamdată am sărit pe locul 10 într-un clasament virtual cumulat și sîntem, incredibil, pe locul 2 în grupa C!**

Ziceau comentatorii că spectatorii unguri fac galerie Estoniei, dar, în realitate, au fost vreo 300–400 de suporteri estonieni în sală. Mai mulți decît spectatori români la un meci al naționalei noastre în țară! Dacă o fi fost și vreun român în sala budapestană, sigur a fost foarte tăcut.

Proba video se vede că nu valorează nimic dacă e analizată de tîmpiți. La un moment dat, estonienele au reclamat o atingere de blocaj la ale noastre. Deși proba video a arătat clar atingerea, un tehnician și 3 arbitri au decis că nu a fost atingere! Doamne, ce proști!

**(F) Azerbaidjan – Nederlanda 0 – 3 (15-25, 23-25, 23-25)**

*Cea mai bună marcatoare*: **Lonneke Slöetjes **( #10 opusă NED), 18 pct, eficiență 48%, auzi tu, **Baciu **de la Blaj?

HUN și CRO au stat azi.

—–

**Colțul comentatorilor**

Era pe vremuri un film *The Dumb and the Dumber (Prostul și prostănacul)…* Cam așa sînt și comentariile celor doi de la Telekom Sport. Poate ne interesează mai puțin **Dragoș X**, care crede că „Y e scorerul Estoniei“!

Dar ne uluiesc aiurelile incredibile debitate de marele specialist **Costinel Stan**:

– „**Ioana** a jucat foarte bine ieri [cu Ungaria]“ Păi ce meci ai văzut mata, nenea? Cum să joace bine o opusă care a făcut 34%? Ce fel de volei știi, specialistule?

– „O grupă echilibrată, în afară de Estonia și Olanda“ 😀 Dacă ai scos o treime din echipe, ce echilibrat mai visezi?