# **CE 2019 (M) Semifinala 2** **Serbia – Franța 3 – 2 (23-25, 25-23,…

# **CE 2019 (M) Semifinala 2**

**Serbia – Franța 3 – 2 (23-25, 25-23, 25-21, 17-25, 15-7)
**Spectatori 12574!

Cel mai bun jucător și cel mai bun marcator: **Earvin Ngapeth** ( #9 extremă FRA), 29 pct, 52%.

Și a 2a semifinală ne-a arătat un volei extraordinar, de înaltă clasă, la care noi cu **Lelică** nici nu îndrăznim să visăm. Franța a început în forță și a profitat de îndemnurile celor peste 12.500 de spectatori, cît 100 de Alexandrii ale viceprimarului **Ioan**, nesimțitul ăla care îi premia pe jucători ținîndu-i cu spatele la public! Când te uiți la așa spectacole voleibalistice îți vine să plîngi de ce ghiorlăi primitivi și fleșcăiți s-au cocoțat în fruntea voleiului românesc de 15 ani…

Dar ziceam de Franța, care a cîștigat primul set. Sîrbii s-au impus în următoarele două, deși au avut o recepție jalnică! Mai molfăie unii de la noi clișee de pe vremea lui **Sotir**, cum că *apărarea cîștigă meciul*. Iaca sîrbii au cîștigat cu atacul (50% – 44%) și cu blocajele punctate (16-6).

Deși în setul 4 sîrbii au lăsat-o mai moale, în setul 5 au făcut rapid o diferență de 5 pct și n-au mai putut fi ajunși. Ba au și crescut-o: 5-0, 9-2 14-6. În setul 5, sîrbii au fost ca o fortăreață impenetrabilă de o echipă a Franței care și-a pierdut suflul.
Tot meciul, Franța s-a bazat prea mult pe voleibalistul minune **Ngapeth**.

Meciul pentru bronz:
**SÎ 28 sep, 1900: Polonia – Franța
**Francezii mai iau o uriașă țeapă de la polonezi, în ceea ce privește programarea. A 2a oară în ultimele 2 luni, FRA are meci decisiv cu POL avînd mai puțin de 24 înainte de partidă. Prima dată a fost la calificările pentru JO, în aug.
I-am auzit și pe proștii de comentatori francezi cu „la petite finale“ 😀

FINALA:
**DU 29 sep, 1830: Serbia – Slovenia**

3 thoughts on “# **CE 2019 (M) Semifinala 2** **Serbia – Franța 3 – 2 (23-25, 25-23,…

1. Încă odată dovedești că nu ai treabă voleiul adevărat, când faci o concluzie a unui rezultat pe baza datelor statistice, uitând si alte aspecte.