CE 2021 (M) FINALA | Și campioana europeană este… tot ITALIA! * Polonia a luat medaliile de bronz * Drzyzga sau Giannelli? * Italienii invidioși pe Spirulină

(M) Slovenia – Italia 2 – 3 (25-22, 20-25, 25-20, 20-25, 11-15)
Spectatori: 7000

Acum 10 zile Italia învingea Slovenia categoric cu 3–0. De data asta SVN a vrut să se autodepășească și să se ridice la înălțimea unei partide finale. Au reușit să ia câte un set, dar, de fiecare dată, tinerii italieni au egalat. Setul 5 al unui meci spectaculos s-a rupt abia pe la punctul 9, când slovenii au obosit. Pe de altă parte nici antrenorul italian al slovenilor, Alberto Giuliani, poate n-a vrut să lupte prea tare contra patriei sale 😉

Cel mai bun jucător și cel mai eficient atac: Alen Pajenk (#2 central SVN), 16p, 58%(real)
Cel mai bun de la ITA: Simone Anzani (#17 central ITA), 9p, 41%(real)
Cel mai bun marcator: Daniele Lavia (#19 extremă ITA), 21p, 31%(real):
Cei mai mulți ași încasați: Klemen Cebulj (#18 extremă SVN), 7
Cea mai bună recepție: Jani Kovačić (#13 libero SVN)
Cel mai slab jucător: Tine Urnaut (#17 extremă SVN)

ITA câștigă titlul continental și la masculin, după îl câștigase la feminin acum 2 săptămâni. Cu toate acestea știm sigur că italienii sunt foarte invidioși pe școala de volei foarte bună a lui Spirulină Cojocaru. Uite că și italienii s-au prezentat cu o echipă „tânără” la CE și n-au pierdut niciun meci și doar în finală au pierdut 2 seturi. Extrema Michieletto are 20 ani, da’ cică și extrema Budăi Ungureanu, tot vreo 20 are 😉 Dar noi, cu școala noastră foarte bună, n-am câștigat niciun meci la feminin, iar la masculin nici nu ne-am calificat… tot cu LeLică

Să-l menționăm și pe antrenorul Ferdinando De Giorgi, care a făcut minuni cu acești tineri italieni.

(M) Polonia – Serbia 3 – 0 (25-22, 25-16, 25-22)
Spectatori: 8977

Tactica polonezilor de a pune a 2a semifinală mai târziu pentru a avea un adversar mai obosit în finală a dat roade pentru meciul pentru locul 3.

După ce se mai întâlniseră acum 2 săptămâni în grupe, iar scorul fusese 3–2, în meciul pentru bronz SRB abia a făcut onorabilul 60. Polonia a fost ușor mai bună la toate capitolele, mai ales la blocaj. Scorul blocajelor punctate: 9-2.

Cel mai bun jucător: Piotr Nowakowski (#1 central ITA), 7p, deși n-a fost titular în niciun set.
Cel mai bun de la SRB: Marko Podraščanin (#18 central)
Cel mai bun marcator: Wilfredo Leon Venero (#9 opus POL), 14p, eficiența atacului 36%(real)

Așteptăm curând să sară iar Proștii lui Boričić și să ne spună că 2 milioane de suporteri de volei, visați de CEV când trage Boričić ierburi pe nas, au „votat” pentru cei mai buni jucători 😂 Deocamdată cifrele statistice ne spun că cel mai bun coordonator al CE 2021 a fost Fabian Drzyzga (POL). Cu toate acestea, idiotul de Boričić Tenx Veri Maci, dacă nu știe să citească un tabel statistic, a dat premiul pentru cel mai bun jucător lui… Simone Giannelli! Care, cică, tot coordonator este! Vedeți discrepanța? Statistica turneului final al CE îl pune pe Giannelli abia pe locul 12! Câtă prostie, bă CEVule!