CE 2022 Sub-20/Sub-19 | Fetele s-au calificat cu punctaj maxim * Viitor sumbru pentru voleiul masculin românesc

(F Sub-19) Danemarca – România 0 – 3 (19-25, 11-25, 17-25)

DEN e cotată pe locurile 19-23 în Europa la această categorie de vârstă, dr meciul de azi a fost mai ușor decât ne-am așteptat.

Cea mai bună jucătoare și cea mai bună marcatoare (de la RO și a meciului): Ștefania Cheluță (#19 opusă), 19p, 54%
Cea mai slabă jucătoare de la RO: Tara Cristea (#5 centrală)

RO se califică la turneul final al CE Sub-19, terminând grupa pe locul 1 cu punctaj maxim (6 pct). Interesul publicului video a fost aproape ca pentru un meci din campionatul de senioare (peste 350 videospectatori).

klap.ro

(M Sub-20) R Cehă – România 3 – 0 (25-14, 25-23, 25-23)

gave.ro
GAVE.RO Camere de supraveghere

O înfrângere onorabilă, dar care ne-a scos dintre cele 12 echipe care vor merge la turneul final. R Cehă (cotată pe locurile 5-6 în Europa la această categorie de vârstă) s-a calificat direct.

Cel mai bun jucător (de la RO: Daniel Chițigoi (#9 extremă RO), 15p, 52%
Cel mai slab jucător de la RO: David Dinculescu (#2 extremă)

Cu așa jucători moi și neîndemânatici la nivelul de imediat sub seniori, viitorul voleiului românesc se arată sumbru. În afară de cel mai bun jucător al nostru, Daniel Chițigoi (medie de 4,88 p/set) și de Vasile Breban (4,12 p/set), avem niște atacanți leșinați care nu fac în medie nici 2 p/set.