CE 2023 (F) Calificări grupa A etapa 6 | Calificare de pe locul 1 din grupă * Buterez 15 servicii la rând

Israel – România 2 – 3 (25-22, 15-25, 21-25, 25-23, 10-15)
Spectatori: 230?

Deși calificarea era jucată în grupa A, Israelul a luptat serios, probabil în vederea continuării construirii unei echipe ameliorate. Apărarea israeliană a fost foarte sârguincioasă, de tip asiatic (Japonia, Thailanda). Ca și Thailanda, care nu prea câștigă meciuri cu echipele tari, dar sigur câștigă seturi, israeliencele au avut un prim set foarte bun, probabil și pe fondul neglijenței alor noastre. Au continuat la fel și în setul 2, dar într-a 2a jumătate a setului, de la 15-10, extrema Buterez (#2) a putut să servească de 15 ori la rând! În setul 4 ISR a revenit la un joc dârz și a câștigat setul, în timp ce noi am avut eficiență medie a atacului de numai 24%! Setul 5 a fost echilibrat până la jumătate, dar apoi adversarele au început iar să comită greșeli neforțate, oferindu-ne un final de meci fără emoții.

Cea mai bună jucătoare și cel mai eficient atac: Diana Ariton (#1 centrală RO), 20p, eficiență CEV 70%
Cea mai bună de la ISR: Galya Devash (#3 centrală), 10p, 44%
Cea mai bună marcatoare și cele mai multe blocaje încasate: Polina Malik (#10 opusă ISR), 28p, 32%, 5 blocaje
Cele mai multe blocaje punctate: Daiana Roman (#14 centrală RO), 4
Cei mai mulți ași: Rodica Buterez (#2 extremă RO), 5
Cea mai slabă jucătoare: Valeria Gamanovich (#7 extremă ISR)

I Feroe – Croația 0 – 3 (10-25, 6-25, 13-25) (29-75)
Spectatori: 111

Croatele au fost foarte aproape de scorul-record, dar acesta s-a produs în meciul Norvegia – Bosnia și Herțegovina 28-75 (grupa F).

4. I Feroe 0v 0p

RO și CRO se califică pentru turneul final al CE 2023. Ca și băieții, fetele noastre au avut un an foarte bun și s-au calificat la CE de pe locul 1 al grupei. Felicitări tuturora!