CE Sub-20M/Sub-19F Runda 3, ziua 2 * Băieții afară, fetele mai speră

(M) România – R Cehă 0 – 3 (17-25, 17-25, 13-20)
A doua zi a venit cu o înfrîngere rușinoasă, în care băieții pregătiți de ciudatul Dan Gavril abia au făcut 47 pct. Scorul la ași (1-13!) și punctele din atac (15-27) arată cît de agresivi au fost cehii și ce șvaițer gustos a făcut Gavril.
Nu se pune problema de a identifica cine a jucat cel mai bine de la RO.
Nu numai că RO a pierdut calificarea, ci a și ocupat ultimul loc.
Indiferent de rezultatele din ultima zi, s-a calificat pentru faza finală R Cehă.

(F) România – Norvegia 3 – 1 (25-14, 23-25, 25-18, 25-12)
Victorie, dar… cum să pierzi un set la o echipă dintr-o țară al cărei volei feminin este pe locul 35 în Europa??
Cea mai bună jucătoare (cea mai bună marcatoare, cei mai mulți ași): Alexia Căruțașu ( #14 opusă RO), 23 pct (medie de 5,75 pe set!), eficiență a atacului 50%, 5 ași.
RO mai păstrează șanse de calificare.

1 thought on “CE Sub-20M/Sub-19F Runda 3, ziua 2 * Băieții afară, fetele mai speră (M) România…

1. După (F) Germania – Belarus 1–3, trei echipe au șanse teoretice de calificare: RO, Germania și Belarus, dar nici cîte un clar 3–0 nu este asigurător. Cele mai bune șanse pare a le avea Germania, care va juca contra eliminatei Norvegia (ultimul loc).