# **CM SUB-18 Grupa C |** ÎN OPTIMI CONTRA TURCIEI **(F) Rusia – România…

# **CM SUB-18 Grupa C |** ÎN OPTIMI CONTRA TURCIEI

**(F) Rusia – România 3 – 2 (25-8, 24-26, 22-25, 25-20, 15-13)**

Ziua de pauză părea că n-a prins bine voleibalistelor noastre și au pierdut primul set la cel mai sever scor al lor din toate timpurile (presupunem). Setul 2, cu **Popa** în locul lui **Dumitrescu**, a fost cu totul altceva și am ținut scorul aproape de rusoaice. Le-am anulat o minge de set și apoi am cîștigat setul.

În setul 3, marele antrenor **Macariena** a jucat cu 2 opuse (**Căruțașu**și **Cheluță**), ceea ce a avut rezultat pozitiv. În setul 4, deși am condus, rusoaicele ne-au ajuns din urmă și au dominat clar finalul setului. Într-al 5lea set, iar am început bine, dar nu ne-a ținut mult.

Am cîștigat un punct de clasament, dar să nu ne amăgim. RUS ne-a arătat în primul set cine e șeful, iar cu acel set cîștigat știa că și-a asigurat locul 1 și apoi și-a rulat mai multe jucătoare. Așa am făcut și noi.

Mai bune decît rusoaicele am fost doar la serviciu: 12-16.

*Ce mai bună marcatoare*: **Alexia Căruțașu** ( #14 opusă RO), 20 pct, eficiență 39%.
*Cele mai multe blocaje punctate*: **Francesca Alupei** ( #17 centrală RO), 6.
*Cei mai mulți ași*: **Andreea Murar **( #6 coordonatoare RO): 6.

5. Belarus 1v 3p

Primele 4 echipe vor continua în optimi (pentru locurile 1-16), iar Belarus va juca pentru 17-20.

**RO joacă în 8imi contra Turciei, mîine de la ora 21**. Exact, n-am scăpat de Egipt!

Meciul de mîine este cel mai important. E diferența dintre locurile 1-8 și 9-16.

2 thoughts on “# **CM SUB-18 Grupa C |** ÎN OPTIMI CONTRA TURCIEI **(F) Rusia – România…