CUPA CEV 16imi tur | BUTEREZ PREMIATĂ * NEŠIĆ ȚOPĂIE * BACĂUL CAPITULEAZĂ * CEL MAI RUȘINOS SET DIN ISTORIA ȘTIINȚEI

(F) Prometei Kamianske – CSM Târgoviște 1 – 3 (25-21, 24-26, 19-25, 16-25)

Echipa care țintește la titlul național românesc, a avut ceva dificultăți în primul set, ceea ce l-a făcut pe antrenorul bulgar al gazdelor, Petkov, să țopăie ca iedul. Au contat câteva greșeli neforțate în plus.

Gazdele au continuat să fie la conducere în setul doi cu 3-4 pct, până la atacul extremei Buterez care a egalat scorul la 16-16. De acolo s-a lămurit treaba în favoarea târgoviștencelor, care au câștigat setul cu ceva emoții, în timp ce gazdele n-au mai condus aproape deloc până la finalul meciului. Așa că a început și Nešić să țopăie, numai că el arăta caraghios.

Cea mai bună jucătoare: Diana Calotă (#9 coordonatoare CSMT)
Cea mai bună de la Prometei: Diana (tot Diana?) Meliușkina (#2 centrală), 15p, 52%
Cea mai bună marcatoare și cel mai eficient atac: Rodica Buterez (#2 extremă CSMT), 21p, 57%
Cea mai blocată: Heydi Casanova (#6 opusă CSMT), 14p (??), 27%
Cea mai slabă jucătoare: Katerina Dudnik (#1 extremă Prometei)

Rodica Buterez a primit la finalul meciului o plachetă pentru cea mai bună jucătoare. Cu toate că știm că fraierii din tot CEV-ul o premiază, de fapt, pe cea mai bună marcatoare, ne bucurăm că a fost o româncă și că evoluția ei sportivă o va face curând să fie un exemplu pentru alte românce.

Echipa din Kamianske a trebuit să joace într-o sală din Zaporojjia, orașul lor având doar 52000 de locuitori și probabil fără o sală de sport potrivită.

Returul: 25 nov.

(F) Știința Bacău – ŽOK Ub 0 – 3 (20-25, 6-25, 14-25)

E clar că Știința Bacău s-a dus la Ub doar la bifă. Așa făină n-a mai luat Dom Profesor Universital în viața lui. Setul 2 presupunem că este unul istoric pentru club, un record. S-a văzut că Dom Profesor Universital nu are forța psihică să le susțină pe jucătoarele lui la greu. El e primul care se scufundă și le oferă cea mai tragică față din lumea cinematografiei mute.

Cea mai bună jucătoare: Sofija Medić (#20 centrală ŽOKU) 12p, 75%.
Cea mai bună marcatoare: Jelena Vulin (#15 opusă ŽOKU) 13p, 43%
Cele mai slabe jucătoare: Știința Bacău, fără Koleva (#11 extremă) și Čikiriz (#18 opusă)

A fost o capitulare rușinoasă, Bacăul neîncercând măcar să aducă vreun punctuleț pentru clasarea României în ierarhia cupelor europene de anul viitor.

În tur: 0–3. Punctaj cumulat: 0–6. Echipa din Ub merge mai departe în 8imile Cupei CEV, unde va juca contra cehoaicelor de la Šelmy Brno.
—–

Meciul (M) Dinamo – Barkom-Kajani Liov s-a amânat din cauză că echipa oaspete are cazuri de covid.