CUPA CEV 16imi tur | VĂDANE ȘI ORFANE

(F) ŽOK Ub – Știința Bacău 3 – 0 (25-16, 25-18, 25-18)
Spectatori: 45

Apuse sunt vremurile în care Știința Bacău zbura pe la vârfurile Ligii Campionilor. În meciul din seara asta am văzut o fantomă, care a mâncat o bătaie rușinoasă. Am presimțit asta de când le-am văzut pe fete în negru. Ce inimă să aibă cineva să le îmbrace pe niște fete tinere în doliu? Sunt văduve, orfane?

Primul set a fost de adormit. Pe la 5-5 am zis că e mai important în viața mea să mai ordonez biblioteca. Spre finalul setului, ubencele (ha?) s-au desprins. În setul 2, desprinderea a avut loc mai devreme. Setul 3 a început bine pentru Bacău și am zis hopa! Dar pe la jumătatea setului, ubencele au egalat și au făcut o serie de 5 pct ca să arate cine e la cârma jocului. Scorul putea fi mai rușinos, dar echipa din Ub este așa de slabă încât le-a făcut băcăuancelor 21 pct din greșeli neforțate.

Eficiența medie a atacului 46% – 28%

Cea mai bună jucătoare și cel mai eficient atac: Ljiljana Ranković (#14 centrală ŽOKU), 12p, eficiența atacului: 53%
Cea mai bună de la Bacău: Nataša Čikiriz (#18 opusă), 9p!, 41%
Cea mai bună marcatoare: Jelena Vulin (#15 opusă),17p, 45%
Cea mai slabă jucătoare: Kinga Kasprzak (#14 extremă Știința)

Retur: mâine 10, tot la Ub, la aceeași oră și cu aceeași sursă video.

Cică pre sârbește competiția se cheamă Kupuțeva…