Cupa CEV (F) 16imi retur Himik Iujne – CSM Tîrgoviște: 3 – 2 (25-16,…

Himik Iujne – CSM Tîrgoviște: 3 – 2 (25-16, 26-24, 23-25, 22-25, 13-15)
Durată: 2h12
Spectatori: 600
În tur: 3–2
Punctaj cumulat: 4–2. Himik Iujne merge mai departe pentru a întîlni în 8imi pe Vizura Belgrad, care vine transferată din Liga Campionilor.

Cea mai bună jucătoare: Matea Ikić (CSMT)

Cele mai bune marcatoare: Milagros Maila Collar (CSMT) și Anastasia Cernuha (Himik), cîte 27 pct

vivacredit.ro

Cel mai eficient atac: Matea Ikić

Cea mai bună recepție: Alexandra Trică (CSMT)

CSMT a pierdut primul set la un scor jenant din cauza multelor greșeli neforțate.
În setul al 2lea a jucat mult mai serios, echilibrînd balanța, chiar conducînd spre finalul setului, dar pierzîndu-l exasperant.
În setul 3 ambele echipe au mizat pe atac. Blocajele cu punct ale CSMT au fost foarte puține (doar 2). Totuși tîrgoviștencele au reușit să scape o dată de un final trist, Milagros Collar crescînd în joc de la set la set.
În setul 4 CSMT a jucat mult mai bine, mai cu tupeu și s-a apropiat lejer de punctul 25, dar, ca și în setul 3, din nou a fost cît pe ce să-l scape. Ucrainencele nu au prea contat, CSMT făcînd puncte și apoi pierzîndu-le la fel de ușor.
Setul 5 a fost de mare luptă, ucrainencele au servit și au blocat mai bine și și-au asigurat calificarea fără să mai fie nevoie de un set de aur.

Pentru voleiul românesc este încă o rușine. Încă o echipă iese din competiția europeană din primul tur și chiar fără victorie! Nu e fabulos? 9 meciuri au disputat echipele feminine românești în cupele europene în această stagiune și nu au cîștigat niciunul! Abia dacă au cîștigat cîteva seturi… La drept vorbind, CSMT e singura echipă care măcar a făcut 2 puncte de clasament, singura care va aduce puncte pentru România în ierarhiile europene. Degeaba se zbate Alba Blaj să ia campionatul, că poate la anul nici nu vom mai fi admiși în Liga Campionilor…

Și tot auzi pe tot felul de mari specialiști că avem un campionat puternic, mai puternic decît anul trecut. Serios? Cînd primele 4 echipe sînt varză în Europa, de nu pot cîștiga un meci?