CUPA CEV 2019, Sferturi tur | (F) Știința Bacău – UP Olomouc 3–2

magnolia.ro/

(F) Știința Bacău – UP Olomouc 3 – 2 (25-19, 20-25, 25-21, 24-26, 15-8)
Spectatori: 300

Cunoștințele noastre din toamnă, de cînd au fost eliminate de Blabla Blaj din Liga Campionilor (2–3 și 0–3), au revenit în RO după ce sîmbătă și duminică au jucat faza finală a Cupei Cehiei, pe care chiar au cîștigat-o! Au învins în finală chiar pe… Prostějov.
Duminică pe teren, medaliate, luni pe drum, iar marți la Bacău în meci de cupă europeană. Pentru că vișăneii cehi nu bulibășesc calendarul competițional cum vrea mușchiul lor, ci știu să respecte regulamentele.
Estimp, Știința și-a mînărit meciul din campionat, adică l-a mutat în avans, vineri.

Chiar în aceste condiții, victoria băcăoancelor a venit destul de chinuit, deși primul set parcă prevedea o victorie facilă. Din setul 2, cehoaicele au echilibrat lupta și au atacat energic și eficient. Puncte din atac: 58-70.
Oaspetele au făcut, însă, și multe greșeli neforțate. Puncte din greșelile adversarului: 31-17.
Băcăoancele au fost mai bune și la blocaj: 15-9.
În setul 5, sursa atacurilor s-a schimbat de pe Cazacu pe Koleva, ceea ce le-a derutat pe cehoaice și, probabil și din cauza oboselii (n-au avut energie pentru 5 seturi), acestea n-au mai contat în luptă.

Cea mai bună jucătoare și marcatoare și cel mai bun blocaj: Cristina Cazacu (#7 extremă Bacău), 22 pct, inclusiv 6 din blocaj. Eficiență numai 33%.
Cea mai bună marcatoare de la Olomouc: Martina Michalikova (#2 extremă), 20 pct.
Cel mai eficient atac: Georgiana Faleș (#12 centrală Bacău), 50%.
Cea mai bună recepție: Slavina Koleva (#11 extremă Bacău).

roadelepamantului.ro
bijubox.ro

Cele 2 cluburi au în comun faptul că sînt cluburi universitare. UP = Universitatea Palacký.
Diferența mare e că alea nu au nicio străină în echipă și de aia Cehia e mai sus în ierarhia europeană.

Returul: 12 feb, ora 19:15. Dacă a fost așa de greu cu ele obosite, ce putem aștepta de la retur?

(În setul 3, de la scorul 18-21, băcăoancele au făcut 7 puncte la rînd!)