# **CUPA CONFRUNTĂRII 2020 16imi retur |** REZULTATE (2) * ȘI AZI DOUĂ AU…

# **CUPA CONFRUNTĂRII 2020 16imi retur |** REZULTATE (2) * ȘI AZI DOUĂ AU TRECUT ȘI UNA A CĂZUT * O ECHIPĂ ROMÂNEASCĂ ARE DIN NOU ȘANSE SĂ CÎȘTIGE O CUPĂ EUROPEANĂ!

**(F) Știința Bacău – Kairós Ponta Delgada 3 – 1 (27-25, 25-15, 15-25, 25-16)
**Spectatori: 500?

Știința a început bine, s-a desprins la 5 pct, dar pe la jumătatea setului s-a pomenit egalată. Și apoi condusă, de s-a speriat lumea care urmărea scorul în direct. Și cu greu a cîștigat setul în prelungiri. Setul 2 a fost mai aproape de așteptări fiind cîștigat cu 2 serii lungi de puncte. În acel moment, gazdele avansau în 8imi.

Din setul 3, **Dom Profesor Universital Florinel dila Bacău** a ales să joace cu garnitura a 2a, păstrîndu-le în teren pe **Rogojinaru** și pe **Slavina**, care, mai întîi, le-au arătat celor noi cum NU se joacă, ambele experimentate avînd eficiența atacului sub 15% 🙂 În setul 4, au trecut și la lecția „cum se joacă serios“. Antrenorul oaspetelor a zăpăcit iar la maxim posturile jucătoarelor sale.

biciclop.eu

*Cea mai bună jucătoare, cea mai bună marcatoare și cel mai eficient atac: ***Denisa Rogojinaru** ( #2 extremă Știința), 18 pct, 61%.
*Cea mai bună de la Delgada și tot cea mai bună marcatoare: ***Katia Oliveira** ( #11 extremă?), 18 pct, 46%

În tur: 3–0. Punctaj cumulat: 6–0. **Știința Bacău se califică în 8imi**, unde va juca contra Dresdner SC (**Lenka Dürr, Nikola Radosová**).
Date: 21-23 ian (deplasare) și 4-6 feb (acasă).

**(M) VM Zalău – Gentofte Volley 3 – 0 (25-20, 25-20, 25-19)
**Spectatori: 450

Cu un moral bun după meciul contra SCM U Craiova și cu chef de joc, zălăuanii și-au făcut misiunea ușoară și, în afară de primul pct al meciului (0-1), oaspeții nu au condus niciodată.

*Cel mai bun jucător: ***Sauli Sinkkonen** ( #14 central Zalău), 8 pct, 78%
*Cel mai bun marcator și cele mai multe blocaje punctate: ***Mads Møllgaard** ( #8 extremă Gentofte), 16 pct, 42%, 5 blocaje

În tur: 2–3. Punctaj cumulat: 4–2. **VM Zalău se califică în 8imi**, unde va juca contra VK ČEZ Karlovarsko (Cehia).
Date: 28-30 ian (deplasare) și 11-13 feb (acasă).

O privire mai atentă asupra tabelului acestei competiții ne zice că toate echipele sînt de slabă valoare, că nu există o favorită clară și că, prin urmare, VM Zalău ar avea o șansă rară de a lupta pentru cupă.

**(M) Kladno Volejbal cz – SCM U Craiova 3 – 0 (25-17, 25-23, 25-15)
**Spectatori: 378

Opus la scoruri al confruntării Zalăului cu Gentofte. După eșecul din tur și cel mai recent din campionat, craiovenii nu s-au putut mobiliza. Sau nu a dorit **Dom Profesor Universital** **Dănuț** să se mai încurce în cupele ieuropene acum că are de recuperat în campionat un handicap sever. Și așa ai noștri nici măcar n-au reușit *onorabilul 60*.
Dacă în atac a existat o oarecare luptă, la servicii și la blocaje, gazdele au fost clar superioare.

*Cel mai bun jucător, cel mai bun marcator, cel mai eficient atac și cele mai multe blocaje punctate:* **Tomas Hysky** ( #9 extremă Kladno) 15 pct, 71%, 5 blocaje
*Cel mai bun de la Craiova:* **Silviu Suson** ( #15 extremă),

În tur: 3–2. Punctaj cumulat: 4–2. **Kaldno Volejbal cz se califică în 8imi**, unde va juca contra SC Portugal Lisabona.