CUPA RO (M), FINALA * DINAMO MAI FACE O SURPRIZĂ! * GĂLĂȚENII TIMIZI ÎN…

CUPA RO (M), FINALA * DINAMO MAI FACE O SURPRIZĂ! * GĂLĂȚENII TIMIZI ÎN FAȚA CAMERELOR * GHIORLĂII INCREDIBILI AI VOLEIULUI: JOC CU SOARELE ÎN TEREN ȘI PREMIERE CU SPATELE LA PUBLIC!

Arcada Galați – DINAMO BUCUREȘTI 1 – 3 (28-26, 20-25, 18-25, 24-26)
Spectatori: 150!

După victoria surprinzătoare a dinamoviștilor din semifinale (contra VM Zalău), iată că ei reușesc și victoria în finală tocmai contra echipei proaspăt campioane!
Dinamo a mai avut contre vitejești cu Arcada în faza a 2a a campionatului, reușind 3–2 acasă și 2–3 în deplasare. Cum s-ar zice, era nevoie de setul de aur 😉 Sau de meciul de aur…
Primul set, a fost echilibrat ca scor, dar gălățenii au avut un atac mai eficient și au făcut mai multe greșeli neforțate. În setul 2, echipele au greșit mai puțin, dar dinamoviștii au avut un atac mai bun.
În setul 3, atacul gălățean s-a blegit și a început să pară că Dinamo ar putea cîștiga meciul. În setul 4, Arcada revine în forță în atac (pct din atac: 17-9), dar și greșește serios (3-11!), adică ce-au luat pe mere au dat pe pere. Cu un plus la blocaj, Dinamo reușește să cîștige Cupa Ro după… 8–9 ani. Data trecută a fost în nov 2010, dar se ține că a fost pentru stagiunea 2011.
În ansamblu, diferența cea mai mare a fost la greșelile neforțate, Arcada greșind foarte mult pentru o echipă campioană, dar lucru acesta este de înțeles. Dacă toată stagiunea cuplul de patroni a ținut echipa bine ascunsă de publicul video (ca să fie arbitrajul mai prietenos), este normal ca jucătorii să se fi rușinat acum în fața camerelor de luat vederi! 😀
Sfioși-nesfioși, este uimitor cum nu sînt cunoscuți de publicul de volei jucătorii echipei campioane!

Cel mai bun jucător: Vlad Cuciureanu ( #11 central Arcada).
Cei mai buni marcatori: Julian Bissette (central Arcada) și Arvydas Mišeikis (opus Dinamo), cîte 17 pct.
Cele mai multe pct din atac: Ivan Raić (opus Arcada), 14.
Cel mai eficient atac: Julian Bissette, 68%.
Cele mai multe blocaje punctate: Costa Leite (central Dinamo), 5.
Cea mai bună recepție: Arnel Cabrera (libero Arcada).
Antrenorul echipei Dinamo: Daniel Virgil Radulescu.

vivacredit.ro

Organizarea ghiorlăului viceprimar alexăndrean, Augustin Ioan, a fost de tot rîsul. La marea finală au asistat doar cca… 150 spectatori! Dacă se programa finala la Iași, veneau cel puțin 300! 😉 Asta ca să știm la ce să ne așteptăm la meciurile naționalelor, care sînt trimise tot în orașul care nu știe de volei!

Sub ochii bulbucați ai însuși Hopservatorului Suprem, Ghiulică, soarele a intrat în sală și pe teren! Dacă la finala Cupei RO, cu Ghiulangiul în sală (și cu crăcănatul pseudouniversitar Adin-Dva Tri!) se petrece așa ceva, ce să mai ceri de la un turneu final de la Sub-17?

Arbitrul principal, Tudor Pop, și ăsta un burduhos cu minge ascunsă sub tricou, a fost pus cu popoul la public. Dar, mult mai grav, festivitatea de premiere s-a făcut de către ghiorlăii din voleiul românesc, tot cu spatele la public!!!
INCREDIBIL ce neamuri proaste! (Organizatorii, nu jucătorii.)
Desigur, asta este ceva SIMBOLIC pentru capii voleiului românesc, să se așeze cu fundoaiele la public! Așa ceva nu se face nici în Botswana, bă Ghiulangiule nenorocit!

Să-l menționăm și pe ghiorlăul Ștefan cel Mic din Ștefan cel Mare, care și-a trimis jucătorii la marele meci, în secolul 21, fără nume pe tricouri! INCREDIBIL!

Oare cupa e tot aia veche, cu chipul Ghiulangiului încrustat pe ea? 😀 😀
—–

Colțul comentatorului Stan

Perle:
– „Un meci care, iată, de-abia începe.“ [Era deja 1–1 la seturi! Meciul începuse în urmă cu o oră 🙂 ]
– „Dinamoviștii sînt la 7 pct de 2–1“. [Scorul era 17-24! Adică Dinamo era la… UN pct de cîștigarea setului 3! Grea e artimetica asta, mama ei!]