CUPELE EUROPENE (F) 2023 | Cu un posibil record de spectatori, CSM Târgoviște face o victorie firavă * Blabla își face datoria față de comuna care nu va mai fi municipiu * Mult-blocatul CSM Lugoj are speranțe pentru retur

Jovana Kocić

Cupa CEV sferturi tur

CSM Târgoviște – Olympiacos Pireu 3 – 2 (25-19, 23-25, 18-25, 25-17, 15-9)
Spectatori: 1800! Nu cred. Ar fi un record al ultimilor ani pentru un meci de volei jucat în RO.

Meciul a început cu un set oarecum spectaculos, adică cu acțiuni lungi, dar asta a dus și la o slabă eficiență în atac. În setul 2, centrala Todorova (#7 CSMT) și-a continuat jocul bun, dar și Emmanouilidou (#2 centrală Pireu) s-a remarcat, iar jocul grecoaicelor a crescut în calitate.
În setul 3 am căzut în atac, extrema Buterez (#3 CSMT) „reușind” minus 3p.
Intrarea în setul 4 cu Matei, Zadorojnai și Orlandea în teren a adus o schimbare în bine a atacului CSMT, care a continuat și în setul 5, set în care a fost rulată aproape toată echipa.

Într-un joc slab tehnic, CSMT a stat mai bine la blocaj (16-12).

Cea mai bună jucătoare și cele mai multe blocaje punctate: Mira Todorova (#7 centrală CSMT), 13p, 58%, 6 blocaje
Cea mai bună de la Pireu: Angeliki Melina Emmanouilidou (#2 centrală), 10p, 36%
Cea mai bună marcatoare: Wilma Salas Rosell (#10 extremă Pireu), 19p, 36%
Cel mai eficient atac: Iuna Zadorojnai (#2 opusă CSMT), 8p, 40%
Cea mai slabă jucătoare: Maria Genitsaridi (#16 extremă Pireu)

Nu suntem de acord cu organizatorii, care i-au dat premiul pentru cea mai bună jucătoare Iunei Zadorojnai. Todorova a contribuit mai mult și de ceva vreme e constant cea mai bună jucătoare a CSMT. Iar Rodica Buterez, cea mai bună voleibalistă pe 2022, parcă s-a umplut de ghinion de când a dat mâna cu Universitalu Cojocaru Ocolește

Deși CSMT părea că a avut norocul să pice cu cea mai slabă echipă din sferturile CCEV, rezultatul de azi pune în pericol calificarea în semifinale.

Returul: 2 mar.

Blabla Blaj – Budowlani Łódź 3 – 1 (25-23, 25-13, 25-27, 25-19)
Spectatori: 1000?

Inițial meciul a fost prezis ca fiind aproape de echilibru, dar echipa poloneză a jucat relativ slab, cu excepția setului 3. Blabla Blaj a dominat, ca să-i facă o mică bucurie primarelui Păhărică Limbosu Rotar, acum când titlul de municipiu va fi retras Blajului, neavând populație suficientă (sub limita de 25.000).

Cea mai bună jucătoare, cel mai eficient atac și cele mai multe blocaje punctate: Jovana Kocić (#6 centrală Blabla) (FOTO), 17p, 56%, 5 blocaje – un alt succes al centrului blăjean de pregătire pentru naționala Serbiei
Cea mai bună de la Łódź: Marta Pol (#2 centrală), 7p, 100%
Cea mai bună marcatoare: Dajana Bošković (#17 opusă Blabla), 18p, 41%
Cea mai bună recepție: Ghergana Dimitrova (#1 extremă Blabla)
Cea mai slabă jucătoare: Melis Durul (#10 opusă Łódź)

Numele orașului polonez Łódź se pronunță mai ciudat: ca englezescul Wodge.

Returul: 1 mar.

Cupa Confruntării semifinale tur

Jedinstvo Stara Pazova – CSM Lugoj 3 – 2 (25-21, 21-25, 17-25, 25-16, 15-8)
Spectatori: 1200? Sala din Stara Pazova a fost destul de populată.

După 4 seturi simetrice, setul 5 a început într-o notă de echilibru. Însă de la 5-5, CSML s-a prăbușit, probabil și cu mulțumirea că a luat un punct în deplasare.
Ambele echipe au avut o recepție slabă. Lugojencele au fost blocate de le-a sunat apa-n cap: (13-1) 😊

Cea mai bună jucătoare și cea mai bună marcatoare: Branka Tica (#14 extremă JSP), 33p!, 51%. Poate la toamnă ajunge la CSML.
Cea mai bună de la CSML și cel mai eficient atac: Andreea Gemănariu (#1 centrală), 10p, 59%
Cele mai multe blocaje încasate:  Elizaveta Ruban (#3 extremă CSML) și Aliona Martiniuc (#20 opusă CSML), câte 5
Cea mai slabă jucătoare: Tamara Miljević (15 opusă JSP)

gave.ro
GAVE.RO Camere de supraveghere

În cealaltă semifinală:

VfB Suhl Thüringen – Reale Mutua Fenera Chieri 0 – 3 (17-25, 17-25, 17-25) (așa scor? 😊 )