CUPELE EUROPENE, Rezultate românești * STEAUA PALIDĂ

CUPA CEV 16imi retur

(F) Știința Bacău – Železničar Lajkovac 3 – 0 (25-19, 25-21, 25-16)
Spectatori: 400
După înfrîngerea de acasă, echipa sîrbească a venit să facă un joc mult mai slab, cu multe atacuri prin bălării, oferind gazdelor 30 pct gratis. Scorul greșelilor neforțate: 14-30.
Știința a cîștigat chiar avînd o recepție slabă.
Cea mai bună jucătoare și cea mai bună marcatoare : Denisa Rogojinaru ( #2 opusă Știința), 14 pct, eficiență 50%.
Filipaș n-a refăcut jocul bun din tur, nereușind azi nici măcar un punct.

În tur 3–2. Punctaj cumulat: 5–1. Știința Bacău se califică în 8imi, unde va întîlni pe Sliedrecht Sport (Olanda), echipă eliminată din Liga Campionilor de Allianz MTV Stuttgart. Meciul tur e la Bacău pe 18-20 dec.

(M) Lindemans Aalst – Arcada Galați 3 – 1 (25-21, 28-26, 22-25, 25-21)
Spectatori: 554
Un meci ciudat, în care ambele echipe au arătat o neobișnuită eficiență medie a atacului: 54%-52%! Asta ne poate zice că ambele echipe s-au lăsat atacate. De aici și blocajul „bun“ al gălățenilor, probabil belgienii au știut cum să dea în blocaj ca să piardă puncte… 😀
Cel mai bun jucător și cel mai bun marcator: Fredrik Gustavsson ( #5 opus Aalst), 24 pct.
Cel mai bun de la Galați: Nemanja Čubrilo ( #1 central), inclusiv 5 pct din blocaj.

În tur 3–2. Punctaj cumulat: 5–1. Lindemans Aalst avansează în 8imi, unde va juca cu CV Teruel (Spania).
Disputa CV Teruel – Tourcoing Lille Métropole însăși are o poveste simpatică. În meciul tur, în Franța, au cîștigat oaspeții cu 3–0. În meciul retur au cîștigat tot oaspeții (ceilalți) cu 3–0. Toată revenirea spectaculoasă a francezilor s-a evaporat în setul de aur, cîștigat de spanioli cu 15-13 😉

CUPA CONFRUNTĂRII 16imi retur

(M) Steaua – VM Zalău 0 – 3 (16-25, 23-25, 32-34!)
Spectatori: 270
Steaua va rămîne cu jena asta în istoria sa proprie, cu această contraperfomanță. Foarte probabil, Steaua este una dintre echipele care nu au vrut să avanseze în cupele europene. Fie pentru a nu cheltui bani, fie pentru a avea un program mai lejer atacînd podiumul. Și atunci, de ce v-ați mai înscris??
Mărturie stă ușurința cu care a cedat primul set. După al 2lea set cîștigat tot de zălăuani, cînd calificarea era deja hotărîtă, Steaua s-a trezit la viață, iar zălăuanii au amorțit. În setul 3, Steaua a făcut multe puncte și tot Steaua le-a pierdut prin greșeli neforțate. Din cele 66 pct ale setului 3, Steaua a făcut și a pierdut pe cont propriu 43!… irosind și vreo 6 mingi de meci.
Cel mai bun jucător, cel mai bun marcator și cel mai eficient atac: Jan Król ( #5 opus Steaua) 20 pct, 49%.
De la Zalău s-a remarcat opusul Ciprian Matei, care a făcut 14 pct în 2 seturi, cît a jucat.

În tur 0–3. Punctaj cumulat: 0–6. VM Zalău merge în 8imi, unde va juca pe 18-20 dec în deplasare cu cîștigătoarea disputei dintre Iraklis Petosferisi 2015 Salonic (Grecia) și Sport Lisboa e Benfica (Portugalia).

1 thought on “CUPELE EUROPENE, Rezultate românești * STEAUA PALIDĂ CUPA CEV 16imi retur (F) Știința Bacău…