Definiția coșmarului sau ca țiganul la mal CE-F, Sub-18, ziua 4 România – Belarus…

Definiția coșmarului sau ca țiganul la mal
CE-F, Sub-18, ziua 4

România – Belarus 2 – 3 (26-28, 29-27, 25-27, 25-18, 14-16) (totalul punctelor: 119-116!)
Durată: 2h14
Spectatori: 50

Cea mai bună jucătoare, cea mai bună marcatoare și cele mai multe puncte din atac: Adelina Budăi Ungureanu ( #1 extremă RO), 29 pct și, respectiv, 22 pct

Cel mai eficient atac: Alexia Căruțașu ( #14 opus RO)

Cea mai bună recepție: Hanna Hrîșkevici ( #14 extremă BLR)
De la RO: Adelina Budăi Ungureanu

Cei mai mulți ași: Tațiana Holad ( #11 extremă BLR), 5
De la RO: Adelina Budăi Ungureanu și Maria Badea ( #12 centru)

Cele mai multe puncte din blocaj: Maria Badea ( #12 centru RO), 5

În setul 1 am avut 24-21 și am pierdut cu 26-28. Belarusele au atacat mai mult și mai eficient.
Au urmat încă 2 seturi cu scoruri strînse, în care au contat greșelile neforțate ale RO. 1–2.
Setul 4 a fost stăpînit de fetele noastre la toate capitolele, Adelina reușind o eficiență mult mai bună în atac.
La 2–2, am considerat că deja este un rezultat bun, pentru că eram prima echipă care a luat 2 seturi de la șefa grupei. Totuși, în setul 5 eram la 8-4 și jocul echipei ne dădea speranțe de mai mult. Și a venit coșmarul, a venit ghinionul tipic românesc, a venit înecatul ca țiganul la mal… 🙁 12-10, 13-13 și 14-16. Set pierdut din greșelile neforțate, exact cu 2 mai multe decît ale belaruselor…

gave.ro
GAVE.RO Camere de supraveghere

Din nou RO a avut realizări mai ales pe greșelile neforțate ale adversarelor. Nu reușim să facem destule puncte prin muncă proprie. Cînd dăm de o echipă cu apărarea mai bine organizată, nu prea avem soluții. După meciul acesta, Adelina Budăi Ungureanu are nevoie de o mînă de schimb, pentru că a fost folosită excesiv în acțiuni de atac: 56 de atacuri! Este aberant. E drept că cealaltă extremă, Andra Artin, nu a avut o zi bună, dar foarte tînăra Alexia Căruțașu (opus) arată o mare eficiență în atac și un anume grad de nonșalanță. Trebuia folosită mai mult.
În continuare, apărarea noastră e slabă.
Deși în lista de mai sus majoritatea jucătoarelor menționate sînt de la noi, Belarus a cîștigat jucînd mai mult decît noi ca o echipă.

Clasamentul după etapa 4 e încă fluid. RO este pe locul 4. Aritmetic, poate termina între locurile 2–5, dar cel mai probabil ar fi 3–4. Toate rezultatele din etapa 5 (ultima a grupelor) contează. Cam la fel e și în grupa 1, unde doar Italia e sigură de locul 1.

Joi 6 apr, de la ora 21: Slovenia – România.