# **DIV A (F) Etapa |** REZULTATE (1) * FUNDAȚIA LUI DOM PROFESOR UNIVERSITAR…

# **DIV A (F) Etapa 1.3 |** REZULTATE (1) * FUNDAȚIA LUI DOM PROFESOR UNIVERSITAR * NU MAI VIN BLĂJENII LA MECIURI * **SEREI**, NU FURA!

**(F) Știința Bc – CSO Voluntari 2005 3 – 0 (25-4, 25-11, 25-17)**

Dacă CSM București le avea la un moment dat pe „Tunurile din Navarone“ (**Baciu** și **Brakočević**), acum CSO Voluntari le are pe „Tancurile din Danemarca“! 😀 **Dom Profesor Universitar Florinel dila Bacău** trebuie acum să facă o revizie podelelor după evoluția lui **Lupa** și a lui **Constantin**. Ambele au încurcat sportul. Sala de sumo era la două interesecții mai încolo. Nu-s prea bune grătarele astea fără număr.
În consecință, CSOV a făcut cel mai rău set al campionatului, primul. Din cele 4 pct realizate, 2 au fost din greșelile adversarelor. Eficiența medie a atacului CSOV a fost un zero curat. Și barat.
Și al 2lea set a fost mare amorțeală la oaspete, dar în setul 3, după ce au scăpat de tancuri, parcă au început să joace ceva-ceva.
De partea cealaltă, Știința a profitat de naivitatea oaspetelor și a făcut un joc foarte bun (deși nu spectaculos, că n-au avut cu cine), coordonatoarea **Ciocian** apropiindu-se de perfecțiunea coloanei statistice „vote“. Numai de-ar fi jucat mai mult.
Scorul așilor: 17-1! (în setul 1: 9-0!)

*Cea mai bună jucătoare:* **Denisa Rogojinaru** ( #2 extremă Știința) 10 pct, 73%
*Cea mai bună de la CSOV:* **Alexandra Babaș** ( #1 coordonatoare)
*Cele mai bune marcatoare:* **Alexandra Dascălu** ( #17 opusă Știința) și **Slavina Koleva** ( #11 extremă Știința), 12 pct, eficiență 60%, respectiv, 50%.
*Cei mai mulți ași:* **Slavina Koleva**, 6.
*Cea mai bună recepție:* **Teodora Dumitrescu** ( #5 extremă CSOV).
*Cea mai slabă recepție:* **Yasmin von Constantin** ( #7 libero CSOV).

vivacredit.ro

**Dom Profesor Universitar Florinel dila Bacău** contnuă să arate o preferință de a face treburile cu fundul. Fetele sînt prezentate cu fundul la public, arbitrul principal e pus cu fundul la public, pînă și panotajele impuse de pretinu’ lui, **Ghiulangiul**, sînt cu fundul la public – și atunci ce rost mai au, **Dom Profesor**?? 😀
Dar unde-o fi **Roxy** de la Voluntari? **Bacșișa**, bre.

**(F) CSM Tîrgoviște – Rapid 3 – 0 (25-13, 25-15, 25-18)**

Nu la fel de rău ca CSOV a mîncat bătaie Rapid. Și aici scorul așilor a fost sever: 11-4, dar Rapidul a avut blocaj mai bun. Doar în setul 3, extrema **Radu**(Rapid) a mai ridicat ștacheta și spectatorii au putut vedea ceva volei. Un meci ceva mai bunicel pentru Rapid, nu cu multe erori neforțate, dar echipa încă nu are atacante.

*Cea mai bună jucătoare:* **Ilka van de Vyver** ( #8 coordonatoare CSMT)
*Cea mai bună de la Rapid:* **Alina Signeanu **( #5 centrală)
*Cea mai bună marcatoare:* **Yusleyni Herrera** ( #1 extremă CSMT), 15 pct, 54%
*Cel mai eficient atac:* **Sabrina Muller** ( #4 centrală CSMT) 10 pct, 70%.

**(F) Blabla Blaj – FC Argeș 3 – 0 (25-13, 25-17, 25-18)**

Dintre echipele prevăzute a fi victime clare azi, FC Argeș s-a descurcat cel mai bine. Oaspetele au început foarte rău primele 2 seturi, dar s-au redresat pe parcurs, cînd era prea tîrziu. Setul 3 a fost diferit. FC Argeș a ținut piept vicecampioanei Ieoropei pînă pe la 14-14, dar apoi Blabla a făcut 7 pct la rînd!
În perspectiva unui rezultat așteptat, ambele echipe au rulat cam toate jucătoarele.

*Cea mai bună jucătoare și cel mai eficient atac: ***Maja Aleksić** ( #8 centrală Blabla), 13 pct, eficiență 67%.
*Cea mai bună de la FC Argeș: ***Katarina Jovanović **( #1 extremă).
*Cea mai bună marcatoare:* **Ramona Rus **( #10 extremă Blabla), 14 pct, 52%.

**Mica Hoață** din Mica Romă, ploada primarelui **Limbosu**, n-a marcat azi niciun punct, pentru că n-a jucat ca asistentă la linia de fund. Iar blăjenii deja s-au plictisit de volei. Foaia statistică ne zice de 200 de spectatori, iar dacă așa ne zice ea, or fi fost vreo 150… A început prăbușirea **Limbosului** și a jucăriei lui create pe banii statului?

**(F) CSM Lugoj – U NTT Data CN 3 – 1 (25-11, 22-25, 25-18, 25-20)**

Se vede deja un tipar la CSML: pierde cîte un set pe meci.

Ne pare bine că avem al 4lea club feminin care transmite meciurile în direct, dar ne pare rău de **Tamara Ignjić** (extremă CSML), care s-a accidentat în primul set.
Bre **Șegîrte**, ce ai, bre, de nu încarci statistica pe net? Vrei să te implorăm?

Dinamo a stat etapa aceasta, iar meciul **CSU Belor – CS Medgidia** a fost amînat NEREGULAMENTAR pentru mîine.

Am considerat că ar fi mai blînd să discutăm despre *cea mai slabă jucătoare* o dată la 2 etape, adică în etapele cu soț.