DIVA (F) Etapa 1.2 (3) | Meciul etapei cu 50 de spectatori * Baciu praf

CSM Târgoviște – CS Medgidia NEREGULAMENTAR 2 – 3 (25-19, 20-25, 25-7, 20-25, 13-15) (103-91)
Spectatori: 50? La așa meci tare, bă Borigo?

CSMT și-a activat blocajul încă din primul set, victime fiind extrema Rus și opusa Baciu. Aceasta din urmă, extraordinar de prostește lăudată de îNȘelaru, a făcut minus 3p! și 8% eficiență! Cum să te duci la bătălie cu așa o gloabă rebegită? Ne uităm și noi pe la alte echipe și opusele serioase fac o medie de 5p/set, având și multe seturi cu câte 7p. Iar asta face minus 3. Poate era mai bine dacă Voinea mai băga un libero deghizat în locul ei.
CSMT pierde setul 2 din cauza greșelilor neforțate (11?) răspândite egal în toată echipa. Extrema Buterez (CSMT) face un bilanț de 5p, iar Baciu… 2p. Oricum mai bine decât minus 3.

În setul 3, echipa care se bate pentru titlu, CS Medgidia, face doar… 2p din munca proprie: unul din atac, unul din blocaj. De partea cealaltă, extrema Matei face 7p.
Setul 4 vine cu răsturnarea neașteptată. Baciu se trezește la viață. Și chiar Rus și Trică. Iar CSMT dă semne de oboseală.
În setul 5, CSMT are un atac mai bun, dar Medgidia compensează cu 1 as și 2 blocaje. CSMT pierde setul 5 din cauza diferenței la greșeli neforțate. Baciu a făcut 4p, dar risipind 7 pase de atac (eficiență rușinoasă de 22%).

Centrala Ariton (Medgidia), de la care așteptăm mult, a fost și ea la pământ, dar, pe de altă parte, am văzut din acest meci că lui Calotă (coordonatoarea) nu-i plac centralele. Cele 2 centrale de la Medgidia au primi doar 15 pase din cele 144. Mai modernizează-te, Calotă! Poate descoperi ce rol are atacantul central în voleiul modern și cum, de multe ori, poate fi chiar cel mai bun marcator.

Cea mai bună jucătoare și cele mai multe blocaje punctate: Neira Ortiz Ruiz (#14 centrală CSMT), 18p, 50%, 8 blocaje! (pricepi tu, Calotă?)
Cea mai bună de la Medgidia: Alexandra Trică (#12 extremă), 11p, 43%
Cea mai bună marcatoare: Ramona Rus (#11 extremă Medgidia), 20p, 44% (așa o cheamă, bă îNȘelarule, nu Monica)
Cel mai eficient atac: Rodica Buterez (#3 extremă CSMT), 15p, 52%
Cele mai multe blocaje încasate și cea mai slabă jucătoare: Ioana Baciu (#10 opusă CSMT), 8! (Măi copii, pricepeți voi acum treaba cu Blestemul lui Avrămuț Iancu, cel care cade asupra jucătoarelor române de vârf, care au ales să sprijine clubul internaționalist al lui Limbosu de la Blaj? Salaoru, Onyejekwe, Baciu… niciuna n-a scăpat.)

Poate că fetele de la Medgidia câștigau mai ușor acest meci. Antrenorul Voinea e unul deștept, care învață și aplică, dar niște fete rebele au nevoie și de un conducător ferm și puternic. Ați auzit (sau nu) cum le dădea indicații la timpii de întrerupere, cu vocea pierdută din timiditate TV.

A fost acesta al 2lea meci din cele vreo 6 importante din acest tur. Etapa următoare mai avem unul (CS Medgidia – Blabla Blaj), iar în etapa 5 (CS Medgidia – CSM Lugoj). Celelalte 2 sunt la finalul turului.

CSMT e unul din cluburile tembele, care nu pricep , după 6 ani de dădăceală, că arbitrul principal n-are voie să stea cu fundul la public! Ați văzut cum arbitrul principal a încurcat vederea către acțiunile de la fileu.

Meciul a fost NEREGULAMENTAR pentru că nu s-a desfășurat la data prevăzută în regulamentul competiției.