# **DIVA (F) Etapa |** REZULTATE (1) * **BACȘIȘA** ÎNAPOI LA TREABĂ * OASPETE…

# **DIVA (F) Etapa 1.8 |** REZULTATE (1) * **BACȘIȘA** ÎNAPOI LA TREABĂ * OASPETE CU TUPEU

**CSO Voluntari 2005 – FC Argeș 0 – 3 (17-25, 13-25, 18-25)**

Am fi zis că voluntărenele or juca mai serios cu o echipă mai de-a lor, din jumătatea a 2a a clasamentului. Dar meciul a fost floare la ureche pentru FC Argeș, care a servit o grămadă de ași către o defensivă varză. Scorul așilor: 3-14! CSOV a încasat o medie de aproape 5 ași pe set. Ce-i drept, la blocaj a fost echilibru între cele 2 echipe (6-6).
Opusa madam generăleasa (și directoreasa) **Bacșișa **a revenit pe teren. Probabil e îngrijorat nevastă-su, **Vladimirache**, că-i scade luxul 😉 Oare el din ce-și cîștigă existența? 😉 **Roxy** a jucat cîte 2/3 în seturile 2 și 3. Hai să zicem, cu indulgență, echivaletului unui set. Și a făcut abia 3 pct, cu o eficiență a atacului de… 14%! Cam ca din momentul în care s-a urcat fudulia pe ea și era mare rezervă franceză la Nantes. În total opusele de la CSOV au făcut 6 pct în 3 seturi! Bravoo!

*Cea mai bună jucătoare: ***Evgenija Milivojević **( #9 coordonatoare FC Ag)
*Cea mai bună de la CSOV: ***Alexandra Babaș Alexandra ( #2 coordonatoare)
*Cea mai bună marcatoare, cel mai eficient atac și cei mai mulți ași: ***Katarina Jovanović** ( #1 extremă FC Ag), 18 pct, eficiența atacului 57%, 6 ași. De-ar juca la fel și contra echipelor mai tari 😉
*Cea mai slabă jucătoare:* **Adelina Martinescu** ( #10 centrală CSOV).

**Rapid – CS Medgidia 1 – 3 (25-22, 18-25, 21-25, 23-25)**

CS Medgidia a bătut anul trecut tot ce se putea în div B, numai cu 3–0, inclusiv pe Rapid. Azi Rapidul a luptat mai bine, iar în primul set au început în forță lăsîndu-și nepoliticos oaspetele în urmă la 13-6. Apoi Medgidia a recuperat diferența, în timp ce Rapidul a făcut puncte numai din *side-out*, pînă la 22-22, cînd a făcut 3 pct la rînd. În setul 2, extrema **Martins Da Silva** și-a îmbunătățit recepția, dar atacul rapidist s-a blegit foarte. Schimbarea formulei începînd din setul 3 (cu centrala **Mitrănescu **și cu extrema **Puică**) nu a adus Rapidului nici un plus, iar meciul s-a încheiat cu un set de slabă factură tehnică, deși palpitant ca scor.

*Cea mai bună jucătoare:* Diana Ariton ( #1 centrală CS Medgidia), 13 pct, 58%
*Cea mai bună de la Rapid:* **Alina Signeanu** ( #5 centrală)
*Cea mai bună marcatoare:* **Iuna Zadorojnai Iuna ( #16 extremă Rapid), 17 pct, 33%
*Cel mai eficient atac (min 13 atacuri) și cea mai bună recepție:* **Irina Radu** ( #12 extremă Rapid), 12 pct, 43%
*Cele mai multe blocaje punctate:* **Alina Signeanu**, 6.
*Cea mai slabă jucătoare:* **Marilena Puică** ( #14 extremă Rapid)

TVR iar a zbîrcit-o punînd camera principală la o înălțime prea mică de se vedea mai mult ceva ca o aglomerație. Pentru spectatorul tv ocazional, meciul a fost un talmeș-balmeș, fără să se înțeleagă (vizual) prea mult din ce se petrecea pe teren.

Marele (enormul) pseudo-jurnalist tevere, **îNȘelaru**, nu a priceput ce-i ăla ***serviciu plutitor***, deși i-am explicat așa de clar… Nu poți spune „flăut“ înainte de a pleca mingea din mîna servantei!

**Știința Bacău – CSU Belor Galați 3 – 0 (25-21, 25-16, 25-21)**

Și gălățencele au început meciul cu tupeu și s-a ajuns la 10-14 pe un atac eficient al lor, dar gazdele s-au ținut bine pe picioare și, după ce au egalat la 16, n-au mai cedat controlul. Epuizate, gălățencele au opus o slabă rezistență în setul 2. Au revenit în setul 3 cu chef de atac și au reușit mai multe atacuri decît gazdele, dar au și făcut multe greșeli neforțate (7 servicii greșite!). Nu mai puțin de 11 pct au făcut astfel cadou în setul 3.

*Cea mai bună jucătoare și cel mai eficient atac:* Laura Pihlajamäki **( #10 centrală Știința), 12 pct, 80%
*Cea mai bună de la CSUB și cea mai bună marcatoare a partidei:*** Anamaria Berdilă** ( #6 extremă), 16 pct, 50%
*Cel mai slabă jucătoare:* **Kim Nowak **( #1 opusă Știința), care fost mai mult de decor înlocuind-o pe **Dascălu**, probabil accidentată, din păcate… Din păcatele lui **Dom Profesor Universital**? 😉

**CSM Tîrgoviște – CSM Lugoj 3 – 1 (29-27, 28-30, 25-20, 25-20)**

Apriga bătălie din primele 2 seturi a avut la bază mai degrabă greșelile neforțate ale gazdelor. În setul 3, CSMT a jucat mai bine și a crescut în atac (scorul punctelor din atac: 19-10!). În setul 4, s-a mai domolit, dar lugojencele au făcut mai multe greșeli neforțate.

*Cea mai bună jucătoare și cea mai bună marcatoare:* **Yusleyni Herrera** ( #1 extremă CSMT), 32 pct!, 42%. 32 de pct în 4 seturi e uluitor! La Liga Națiunilor era un clasament de onoare cu jucătoarele care reușeau cel puțin 30 pct, iar asta venea din cîte 5 seturi. CSMT ar fi terminat fără această marcatoare.
*Cea mai bună de la CSML și cei mai mulți ași ai partidei:* **Diana Balintoni Diana ( #4 coordonatoare), 6 ași.
*Cel mai eficient atac:* Gabriela Bălae ( #5 extremă CSMT), 19 pct, 55%.
*Cea mai slabă jucătoare:***Alexandra Trică** ( #10 extremă CSMT)

**U NTT Data Cluj Np a stat.**

Așteptăm cu nerăbdare să vedem mîine cît de milă i-e discipolului **Ljubičić** (Dinamo) de maestrul său pleoștit după Nantes, **ZaDarko Arena** (Blaba Blaj). Adică nu vedem, pentru că proștii din conducerea federației nu au fost în stare să asigure transmiterea națională a celui mai tare meci al campionatului!
Vișănei nenorociți ce sînteți voi cei 13!

2 thoughts on “# **DIVA (F) Etapa |** REZULTATE (1) * **BACȘIȘA** ÎNAPOI LA TREABĂ * OASPETE…