# **DIVA (F) Etapa |** REZULTATE (2) * CÎRPUȚA LU **DOM PROFESOR** * ORE…

# **DIVA (F) Etapa 1.6 |** REZULTATE (2) * CÎRPUȚA LU **DOM PROFESOR** * ORE TEMBELE * PĂNĂRĂMI DE STATISTICIENI * CAMERA DE DUPĂ PLASĂ

**CSO Voluntari 2005 – CSU Belor Galați 0 – 3 (20-25, 16-25, 20-25)
**Spectatori: 100

A fost meciul așilor! 😉 Foarte mulți ași marcați de cele 2 echipe: 13-19. Dar CSU Belor a insistat în atac mai mult, realizînd o eficiență medie de 50%.

*Cea mai bună jucătoare și cel mai eficient atac:* **Talita José** ( #16 centrală CSUB), 13 pct, eficiență 78%.
*Cea mai bună de la CSOV:* **Adelina Martinescu** ( #10 centrală).
*Cele mai bune marcatoare:* **Talita José** și **Borislava Saikova** ( #14 centrală CSUB), cîte 13 pct.
*Cei mai mulți ași:* **Borislava Saikova**, 8.
*Cea mai slabă jucătoare:* **Karina Görbe** ( #11 extremă CSOV).

Astfel, CSUB urcă în clasament pe un surprinzător loc 3.

**Rapid – Blabla Blaj 0 – 3 (14-25, 15-25, 15-25)**

Așa se întîmplă cînd se întîlnesc o echipă dintre cele mai slabe cu una dintre cele mai bune. Rapidul a avut onoarea să conducă puțin la începutul setului 1, atunci cînd **Darko Arena** e mahmur, dar, în cea mai mare parte, Blajul a condus progresiv. **Darko Arena** a folosit garnitura a 2a (plus extrema **Buša** și centrala **Aleksić**), astfel centrala **Alupei** a jucat tot meciul. Nu știm cum și-a făcut treaba, pentru că tolomacul de statistician de la Rapid n-a marcat în statistică niciun punct din blocaj. Și opusa blăjeană **Cheluță** a prins setul 3 integral. Nu știm cît de fericite sînt în general jucătoarele Blajului, care prind terenul o dată la 2 meciuri. O să-i facă scandal **Terzić **lui **Darko Arena**, că el i-a trimis-o pe **Buša** să se antreneze pe banii românilor cadorisiți de **Păhărică Limbosu**, nu ca să stea pe tușă.

Cu așa porcărie de fișă statistică, sperăm ca măcar să fie reală:
*Cea mai bună marcatoare:* **Maja Aleksić** ( #8 centrală Blabla), 11 pct.

**Ghiulangiul** a hopsarvat cu ochii lui bulbucați totul, în afară de cîrpaciul de statistician rapidist. Și era foarte trist că a ratat dubla de la Cluj… 1400 lei… Poate-i dă **Marin **comision 😉

**Știința Bacău – CSM Tîrgoviște 3 – 1 (25-15, 22-25, 25-20, 25-10)
**Spectatori: 400

Într-un meci care nu a fost așa de frumos cum ar fi trebuit, CSMT a pierdut 2 seturi într-o manieră de toată jena. În setul 1, tirul băcăuan a venit din toate părțile și s-a făcut spre final scorul 22-11. În setul 2, mincinosul **Nešić** a schimbat-o pe extrema **Starcević** cu opusa **Litovcenko** și CSMT a luptat mai clar, iar scorul a fost echilibrat (12-12, 19-19). Cînd părea că Știința poate cîștiga și setul 2 (22-21), tîrgoviștencele au reușit 4 pct la rînd. În setul 4, **Litovcenko** a obosit și a înlocuit-o **Buterez**, destul de bine, dar s-a prăbușit extrema **Herrera**, care fusese principala armă de atac a oaspetelor. Meciul a avut și note de nervozitate în rîndul jucătoarelor, deși nejustificate.

*Cea mai bună jucătoare și cel mai eficient atac:* **Slavina Koleva** ( #11 extremă Știința), 17 pct, 44%
*Cea mai bună de la CSMT:* **Diana Calotă** ( #10 coordonatoare).
*Cea mai bună marcatoare:* **Yusleyni Herrera **( #1 extremă CSMT), 18 pct, 40%.
*Cea mai slabă jucătoare:* **Tanja Sredić** ( #11 centrală CSMT).

**Dom Profesor Universital** iar și-a prezentat jucătoarele cu fundul la tribună, în total dispreț față de spectatori. Și iar a pus panourile publicitare prostește, ca să le vadă nu publicul, ci… masa arbitrilor! Hopservator la așa prostii a fost unul **Jean Bratu**. Și cînd fuse să se șteargă terenul, intra pe teren o fetiță cu o cîrpușoară în mînă, că atîta a avut la îndemînă. La **Florinel dila Bacău** nu s-a auzit de mop, el a rămas în secolul 20.

CS Medgidia a stat.

—–

**(M) Dinamo – Arcada Galați 3 – 0 (25-19, 25-23, 25-23)
**Spectatori: 100 (cu indulgență și nu cum scrie statisticianul dinamovist: 200)

În primul set, jocul oaspeților a fost confuz, astfel încît gazdele au ajuns la 20-13. Arcada a mai micșorat diferența, dar nu mai era nimic de reparat. Setul 2 a fost deschis în forță de Arcada (5-9), dar Dinamo a recuperat cele 4 pct dintr-un foc. Apoi a condus cu 18-14 și a cîștigat setul. În setul 3 a fost echilibru, deși de la 15-15 au condus doar gazdele.

*Cel mai bun jucător:* **Maicon Leite Costa** ( #12 central Dinamo), 10 pct, eficiență 69%.
*Cel mai bun de la Arcada:* **Kristo Kollo** ( #2 extremă)
*Cel mai bun marcator:* **Milan Pepić **( #6 opus Dinamo) și **Niels Kalpwijk **( #13 opus Arcada), cîte 13 pct.

Dinamo cîștigă a 2a confruntare a sezonului cu Arcada și ne arată că e destul de puternică pentru a visa la titlu. Depinde și ce arbitri și ce hopservatori va trimite **Ghiulică** la Galați.

Și acest meci a fost marcat de cîrpăceală. Statisticianul de la Dinamo a încărcat pe net o foaie statistică de la alt meci!
Iar proștii lui **îNȘelaru** (colegii lui din TVR) au mai comis una: le-a dat prin cap să pună o cameră pe după plasa de pe perete. Și chiar au dat reluări de pe acea cameră! 😀 Nu destul că nu se vedeau clar reluările din alte meciuri, acum erau și de după plasă! 😀 Incredibil cît de creativi pot fi proștii.

Iar **Slugile** proaste ale lui **Ghiulică** nu pot pricepe că voleiul e un spectacol pentru public. Atîta rău au făcut voleiului românesc tembelii lui de conducători, încît programează meciurile în totală bătaie de joc față de public. Cele 3 meciuri din București au fost programate cam la aceeași oră 1300-1330. Ora prostească, dar și 15 ani de scîrbavnică ghiulangeală vișănească, au făcut ca la **cel mai tare meci al campionatului masculin** să asiste… **100 spectatori**. Și proștii din mediu îi tot realeg pe **Ghiulică** și pe slugoii lui, ca niște trepanați.

1 thought on “# **DIVA (F) Etapa |** REZULTATE (2) * CÎRPUȚA LU **DOM PROFESOR** * ORE…