DIVA (F) Etapa 1.5 | REZULTATE (2) * MAHMUREALA ZAKOCIANĂ

Blabla Blaj – U NTT Data Cluj Np 3 – 0 (25-23, 25-17, 25-14)
Spectatori: ?

Trombițașa cea fudulă, cu pantaloni rupți de cîini, a ascultat sfatul meu și a tras tare în primul set. Dacă Pașa Akbașa a inventat Setul Akbașian, Darko Arena a inventat Mahmureala Zakociană. El începe meciurile mahmur. Iar clujencele, dacă au știut să profite, au condus și cu 5 pct (8-13). Numai că s-au trezit blăjencele și au egalat la 16-16 și de acolo au trecut la conducere. Celelalte 2 seturi au fost floare la ureche pentru gazde, care au atacat devastator.

Cea mai bună jucătoare, cea mai bună marcatoare și cel mai eficient atac: Ioana Baciu (#1 opusă Blaj), 16 pct, 52%.
Cea mai bună de la U NTT Data: Adina Stanciu (#17 extremă)
Cei mai mulți ași: Andreea Tămaș (#13 coordonatoare U), 4
Cei mai mulți ași încasați: Angelica Podină (#7 libero U), 6

Într-o echipă cenușie, făcută după sufletele lui Trombițaș și Parâia, nu știm ce rost a avut azi opusa Cocoș, care a făcut doar 5 pct în 3 seturi.
La Blabla Blaj, centrala Francesca Alupei iar n-a prins terenul. S-a dus la Blaj ca să joace mai puțin decît la CSMB. ☹

CSM Lugoj – CSO Voluntari 2005 3 – 0 (25-14, 25-16, 25-16)

Šegrt nu reușește să încarce la timp statistica meciurilor sale, deci nici de data asta nu avem date de analizat. Am obsevat, însă, că au lipsit la apel Constantinii, antrenorul și liberoul. Nu știm dacă de tot sau temporar. Echipa cu lotul cel mai numeros din div A, a venit la Lugoj cu doar 9 jucătoare și cu antrenoarea Dimofte.

Tot ca semne de cîrpăceală lugojeană, echipele s-au prezentat pe teren cu exact același echipament alb-albastru. Iar camera cu care transmit meciurile (mulțumim!) e pusă prea jos. Poate vedem terenul mai de sus data viitoare.

În mod surprinzător, cu această victorie, CSML a trecut pe locul 1 în clasament. O mai fi fost acolo vreodată? 🙂 Însă, atunci cînd clasamentul e perturbat de etape de pauză, cel mai util indicator (clasamentul adevărului) e raportul seturilor.

CSU Belor Gl – Rapid 3 – 0 (25-17, 25-18, 25-23)

gave.ro
GAVE.RO Camere de supraveghere

Și Rapidul a avut probleme cu efectivul, mergînd la Galați cu 10 jucătoare. Setul 3 pare să fi fost echilibrat, dar acolo gazdele au greșit o grămadă de servicii.

Cea mai bună jucătoare: Ivana Radonjić (#1 opusă CSUB), 8 pct (în 2 seturi), 54%.
Cea mai bună de la Rapid: Alina Signeanu (#5 centrală).
Cea mai bună marcatoare: Sorina Miclăuș (#18 extremă CSUB), 12 pct, 41%.
Cel mai eficient atac: Anamaria Berdilă (#6 extremă CSUB), 55%.