# **DIVA (F) Etapa |** REZULTATE (3) * MEDGIDIA DĂ 15 PCT ÎNTR-UN SET!…

# **DIVA (F) Etapa 1.11 |** REZULTATE (3) * MEDGIDIA DĂ 15 PCT ÎNTR-UN SET! * LA BLAJ MECI DE JUNIOARE

**CS Medgidia – Știința Bacău 1 – 3 (18-25, 25-15, 23-25, 21-25)**

Vă miră că Medgidia a luat un set?? Mai bine să vă mire cum de-a putut pierde meciul în fața unei echipe băcăoane dezorientate. Foarte simplu a putut: fiind și mai dezorientată. Așa meci urît n-am mai văzut de multă vreme. Ambele echipe se chinuiau să treacă mingea peste fileu, iar gazdele s-au chinuit și mai tare cînd era să facă *sideout*. Partea asta a jocului a fost incredibil de grea pentru ele. La fel de greu le-a fost să manevreze mingile gratis (*free balls*). Venea mingea gratis la **Vasilică** și nu știa ce să facă cu ea, sărea ca din colțul mesei.

În setul 3 a fost ceva tensiune cu arbitrii, dar nu asta le-a afectat pe gazde cel mai rău. Cel mai rău le-au afectat cele 15 (CINCISPREZECE!) erori neforțate din setul 4!
15!
Au dat 15 puncte gratis băcăoancelor. Dacă făceau greșelile astea pe jumate (tot ar fi fost destul de multe), ar fi cîștigat setul lejer. Pentru că scorul atacurilor din setul 4 a fost 14-4! Nu vă vine să credeți? Revedeți înregistrarea meciul.

Scorul punctelor din atac pe tot meciul a fost 53-35.
Știința parcă a venit la Medgidia zicînd „Bateți-ne!“, dar nu a avut cine.
Meciul de azi ne-a arătat că Medgidia nu are material de sărit pe locul 6, situație pentru care ar trebui să bată acasă echipe de gen Bacău sau Galați… Iar coordonatoarea **Najdić** (bolnavă azi?) se vede clar că e supraevaluată, fiind prea slabă pentru a compensa deficitul de talie.

*Cea mai bună jucătoare:* Tina Grudina ( #4 centrală Știința), mai e de mirare?
*Cea mai bună de la Medgidia și cel mai eficient atac al partidei:* Diana Ariton ( #1 centrală), 14 pct, 53%
*Cea mai bună marcatoare:* **Glauciele Martins Da Silva** ( #11 extremă), 18 pct, 35%, care a variat cu inspirație tipurile de atac. Acțiunile ei au încheiat setul 2 cu 4 pct la rînd.
*Cel mai bună recepție:* **Mihaela Albu** ( #6 libero Medgidia)

**Dom Profesor Universital Florinel dila Bacău** s-o fi dezorientat și el din cauză că a văzut că este posibil ca arbitrul principal să nu fie pus cu fundul la public (într-o sală cu o tribună), ci la capătul corect al fileului. Da, există așa oameni care se obișnuiesc cu greșeala atît de tare și o îmbrățișează, iar cînd vine corectul, îi apucă dezorientarea! 😉

**Blabla Blaj – CSM Lugoj 3 – 0 (25-18, 25-23, 25-11)
**Spectatori: 540 (zic ciumegii lui **Limbosu** la „Match Statistics“), 500 zice foaia statistică, dar credem că ambele mint. O singură foto au publicat ***gogile*** lui **Limbosu **și deja se vede publicul rarefiat.

CSM Lugoj ne-a oferit cea mai mare bătaie de joc a campionatului: s-a prezentat la meci cu,,, cadetele!!! Da, numai 8 jucătoare au făcut deplasarea, vedetele fiind lăsate acasă, iar nesimțitul de **Moldovan**, scribălăul de la pagina de FB a CSML, nu comentează nimic. De aceea, ne împinge gîndul spre o aranjare de meci. Că doar Blabla joacă amuș în Liga Campionilor și nu era potrivit ca echipa de bază a CSML să le alerge pe murături, ba poate să le mai și țină 5 seturi pe teren. Așa sîrb demn ești tu, **Șegîrte**? Vii să-i oferi antrenament lui **Buša** ca să se simtă și ea bine în fața unor cadete?

Unde mai pui că în setul 1 au jucat pentru Blaj și junioarele **Alupei** și **Cheluță**… Cred că au învățat foarte multe din acest meci și le-a dezvoltat **ZaDarko Arena** de numa-numa! 😀 Înfocații suporteri blăjeni au venit în sala liceului ca să vadă o echipă de Liga Campionilor și cînd colo au văzut cum e la divizia de junioare 🙂

*Cea mai bună jucătoare:* **Femke Stoltenborg** ( #7 coordonatoare Blabla)
*Cea mai bună de la CSML:* **Daiana Roman** ( #14 centrală)
*Cea mai bună marcatoare și cel mai eficient atac:* **Ioana Baciu** ( #1 opusă Blabla), 10 pct, 60%.
Panarama aia de statistician sîrb, **Marković** iar nu pupă așii cu greșelile de recepție (pe fișa statistică). Murături diverse.