# **DIVA (F) Etapa | **REZULTATE (3) * **ZADOROJNAI **SE DEZLĂNȚUIE * MECIUL ETAPEI:…

# **DIVA (F) Etapa 1.15 | **REZULTATE (3) * **ZADOROJNAI **SE DEZLĂNȚUIE * MECIUL ETAPEI: **DOM PROFESOR** A TERMINAT-O CU NOROCUL * **ONYEJEKWE **ARMA CARE VA DECIDE CAMPIOANA

Revenim cu date statistice de la meciul de ieri, **CSM Lugoj – Rapid 3–0**.

*Cea mai bună jucătoare:* **Diana Balintoni** ( #4 coordonatoare CSML)
*Cea mai bună de la Rapid și cea mai bună marcatoare a partidei:* **Iuna Zadorojnai** ( #16 opusă), 15 pct, 44%
*Cel mai eficient atac (min 10 atacuri):* **Tamara Ignjić** ( #15 extremă CSML), 14 pct, 67%
*Cea mai bună recepție:* **Irina Radu** ( #12 extremă Rapid)

**Știința Bacău – Dinamo 0 – 3 (17-25, 22-25, 21-25)
**Spectatori: 400

biciclop.eu

**Dom Profesor Universital Florinel dila Bacău** o fi reușit *onorabilul 60*, dar oare o fi așa de onorabil? Nu credeam că urările noastre de bine pentru cei care și-au bătut joc de voleiul românesc să aibă efect așa de repede, dar se vede treaba că lui **Dom Profesor Universital** i s-a cam terminat norocul pe anul ăsta (competițional). Dinamo a venit cu **Onyejekwe** și le-a transmis băcăuanilor că nu mai au niciun cuvânt de spus în voleiul românesc în 2020. În setul 1, după iluzia 10-7, Dinamo a făcut o serie de 5 pct și n-a mai cedat conducerea. Ba chiar a terminat setul cu altă serie de 4 pct muncite. În setul 2, lupta a fost strânsă până la 19-19, după care Știința n-a mai reușit niciun *breakpoint*, dar Dinamo a făcut 3. În setul 3, Știința nu a mai condus în niciun moment. Dinamo nu a fost semnificativ mai bună la niciun capitol, ci au fost mici diferențe: Știința a făcut ceva mai multe greșeli neforțate, iar Dinamo a avut un atac puțin mai eficient cu **Onyejekwe**, **Karakașeva** și **Burazer**. Jocul slab al extremelor **Koleva** și **Rueda** nu i-a permis lui **Dom Profesor Universital** s-o mențină pe **Rogojinaru** pe postul de opusă și a trebuit să improvizeze iar cu **Pihlajamäki**.

*Cea mai bună jucătoare, cea mai bună marcatoare și cele mai multe blocaj punctate:* **Nneka Onyejekwe** ( #18 centrală Dinamo), 16 pct, 48%, 5 blocaje
*Cea mai bună de la Bacău și cel mai eficient atac al partidei:* **Tina Grudina** (centrală), 13 pct, 56%

**Onyejekwe**, care pare a-și fi reveni după ***Blestemul lui Avrămuț***, ar putea decide câștigătoarea campionatului, numai că Dinamo îl are antrenor chiar pe ucenicul lui **ZaDarko Arena** și e greu de crezut că acest ucenic va avea suflet să-i provoace așa necaz uriaș chiar profesorului său.

Nici de transmisiuni de la Bacău nu vom mai avea parte, deoarece **Mihai Ena** a suferit o intervenție chirurgicală care-l împiedică deocamdată să mai asiste la meciuri. ☹ Îi urăm să se facă bine.