DIVA (F) T13 Ziua 3 (1) | Medgidia mănâncă iar bătaie de la rezervele Blajului * Alupei a uitat să servească * Copil cu privilegii

Dinamo – CSM Târgoviște 0 – 3 (20-25, 22-25, 22-25)
Spectatori: 25 spectatori

Setul 1 a mers echilibrat până la 15-16, unde echilibrul a fost rupt de o serie de 4p a CSMT. S-a remarcat extrema Dimitrova (#1 CSMT) cu 6p. Setul 2 a fost mai urât, cu o slăbire gravă a atacului dinamovist, dar scorul a rămas echilibrat din cauza celor multe greșeli ale CSMT.
Setul 3, cam ca primul, s-a rupt la 18-18 cu o serie de 4p a CSMT.
În ansamblu, atacul CSMT a fost ceva mai eficient.

Cea mai bună jucătoare: Dominika Sobolska (#15 centrală CSMT), 7p, 67%
Cea mai bună de la Dinamo: Maria Karakașeva (#12 extremă), 12p, 44%
Cea mai bună marcatoare și cel mai eficient atac: Heydi Casanova (#6 opusă CSMT), 20p, 46%
Cea mai bună recepție: Tassia Silva (#19 libero Dinamo)
Cea mai slabă jucătoare: Milagros Collar (#15 opusă Dinamo)

Blabla Blaj – CS Medgidia 3 – 1 (25-13, 25-17, 19-25, 25-17)

Spectatori: 40, inclusiv copilul de la Medgidia, care cică, la vreme de pandemie, a fost reprezentant al clubul în chip de „jucătoare”. Ei, dar nu orice jucătoare pre-senioare de la Medgidia putea avea acest privilegiu, ci e bine să fii nepoata cui trebuie! 😉

Medgidia a avut un turneu foarte ciudat. Seturile pierdute au fost mai toate jenante, dar, cumva, printre acestea, s-a strecurat și câte un set câștigat în fiecare meci.
În meciul de azi, Blabla a jucat cu rezervele, dar, la fel ca în turneul din noiembrie, când Blabla a venit la Medgidia după ce a fost lovită de carcalac, medgidencele n-au făcut față lui Cheluță și lui Alupei.
O fi vreo afinitate, vreo înțelegere între cele 2 cluburi, pentru că și Medgidia vrea să facă „istorie” negativă. De exemplu, în setul 1, la 9-9, Medgidia a încasat o uluitoare serie de 9p. Și setul 4 a început cu un frumos 7-0. În setul 3, cel câștigat de Medgidia, centrala Ariton a făcut 7p.

Cea mai bună jucătoare: Jovana Kocić (#12 centrală), 10p, 67%
Cea mai bună de la Medgidia: Diana Ariton (#1 centrală), 11p, 46%
Cea mai bună marcatoare și cel mai eficient atac: Regan Scott (#6 extremă Blabla), 22p, 58%
Cele mai multe servicii ratate: Francesca Alupei (#3 centrală Blabla), 4 chifle, sau să le zicem „buns”, că acușica se face americancă 😊
Cea mai bună recepție: Aleksandra Spasenić (#9 libero Blabla)
Cea mai slabă jucătoare: Jovana Gogić (#3 coordonatoare Medgidia)