DIVA (F) Turneele 10-11 Ziua 3 | Știința a jucat numai jumătate de set * CSM Lugoj pune presiune pe CS Medgidia * Duță Funebrul mulțumit că nu retrogradează

CSO Voluntari – Rapid București 3 – 0 (25-23, 25-14, 25-18)

Infectarea cu carcalac n-a picat bine pentru Rapid, echipa se resimte, și, dacă la începutul campionatului Duță Funebrul visa la cupele europene, acum e mulțumit că nu e pe loc retrogradabil ca-n anii recenți mulți. E de neînțeles cum au ajuns jucătoare ca Rogojinaru sau Sobo prin zona aia a clasamentului…

Meciul a fost liniștit ca și cum se știa ce echipă va câștiga. Poate cu excepția primului set, care a fost echilibrat. În setul 2, atacul rapidist n-a existat.

Cea mai bună jucătoare, cea mai bună marcatoare și cel mai eficient atac: Marija Milović (#12 centrală CSOV), 15p, 67%
Cea mai bună de la Rapid: Irina Radu (#10 extremă), 7p, 43%
Cea mai bună recepție: Andreea Ispas (#15 libero CSOV)

Știința Bacău – CSM Lugoj 0 – 3 (16-25, 17-25 17-25)

Ar fi trebuit să vedem un meci de mare luptă, ca între două vecine de clasament aflate în concurență directă. În schimb, Știința a jucat precum în meciul anterior (contra Dinamo) sau precum Blabla Blaj cu Yeșilyurt! Doar prima jumătate a setului 3 a arătat ceva volei, dar i-a trecut repede. De la 9-3 s-a ajuns la 13-13 și de acolo CSML a făcut puncte în serii. Grapă a simțit dezastrul și le-a lăsat pe toate jucătoarele să joace, dar tinerele româncuțe n-au arătat nici un pic de valoare.

Cea mai bună jucătoare și cel mai eficient atac: Katarina Čanak (#14 centrală CSML), 8p, 64%
Cea mai bună de la Știința: Nataša Čikiriz (#18 opusă), 15p, 45%
Cele mai bune marcatoare: Marija Zelenović (#1 extremă), 15p, 48% și Nataša Čikiriz

Cu această înfrângere, Știința și-a luat adio de la podium și de la treimea superioară și se gândește dacă a prinde Cupa Balcanică.

Cu această victorie, CSML pune presiune pe CS Medgidia. Dacă CSML ar fi capabil teoretic să facă 3 victorii de 3–0 în cele 3 meciuri rămase (turneul 12), CS Medgidia, la doar 2 pct în față ar trebui să facă 3 victorii de 3 pct, ceea ce nu-i ușor chiar dacă mai are 5 meciuri.