DIVA (F) Turneele 10-11 Ziua 6 | Un set de ași * Sala Oru, de ce ai schimbat programul oficial? * 4 ghinioane la Medicina * Stanciu ca Duță

CS Medgidia – U NTT Data Cluj Np 3 – 0 (25-14, 25-11, 25-21)

Nu numai că meciul a fost neregulamentar interschimbat cu cel de ieri al Blajului (șmenozeala despre care v-am povestit), dar marea organizatoare Sala Oru, proaspăta președintă a clubului mureșean și vechea cetățeancă de oroare a lui Limbosu, a pocit și ora de începere. Toate sursele oficiale ziceau că meciul începe la 15 și așa am anunțat și noi, dar la ora aia meciul era pe terminate.

Oricum, există pe pagina de FB a clubului mureșean și înregistrarea, unde puteți vedea cum 2 seturi Medgidia le-a dominat pe clujence. În setul 2 vedeți o grămadă de ași (8 pentru ambele echipe), dar și alte servicii aproape de as. În același set, extrema Matei (Medgidia) ne oferă un festival de servicii (12!), care ar fi o bună lecție de folosit de antrenorii de preseniori, cărora le mai pasă de volei. Ar putea face o lecție video cu elevii lor despre serviciul plutitor, pentru că Matei are destule plutitoare, dar nu toate. Unghiul vizual e excelent pentru așa o lecție.

În setul 3, clujencele au echilibrat jocul. N-au condus niciodată, dar s-au ținut aproape.

Cea mai bună jucătoare: Diana Ariton (#1 centrală Medgidia), 9p, 86%!
Cea mai bună de la UNTT: Melinda Hușanu (#9 centrală), 9p, 34%
Cea mai bună marcatoare și cea mai bună recepție: Adriana Matei (#11 extremă Medgidia), 13p, 59%
Cel mai eficient atac: Loredana Hodorogea (#18 extremă Medgidia), 10p, 62%
Cea mai slabă jucătoare: Adina Stanciu (#17 extremă UNTT).

Stanciu mai are de la noi și cartonașul roșu pentru înjurătura golănească pe care a strigat-o din toți bojocii în setul 3. Așa de scârbos în acest campionat n-a mai fost decât însuși vicepreședintele federației, Duță Funebrul, într-un meci de la Medgidia.

CSU Belor Galați – Medicina Tg Mș 3 – 0 (25-23, 25-23, 25-15)

Două seturi de mare luptă, ca între echipe care au arzătoare nevoie de victorie, cam ca la vârful diviziei B. În primul set, ambele echipe au făcut noian de greșeli neforțate, iar Medicina ajunsese să conducă 7-13. În setul 3, gazdele au fost terminate de 4 ași și un blocaj mai bun al oaspetelor.

gave.ro
GAVE.RO Camere de supraveghere

Cea mai bună jucătoare și cele mai multe blocaje punctate: Borislava Saikova (#14 centrală CSUB), 13p, 78%, 5 blocaje
Cea mai bună de la Medicina și cea mai bună marcatoare: Sara Pavlović (#3 opusă), 14p, 39%
Cel mai eficient atac: Lara Vukašović (#2 opusă CSUB), 9p, 50%
Cele mai multe blocaje încasate: Laura Simoniia (#5 extremă Medicina), 6
Cea mai bună recepție: Isabela Murariu (#20 extremă/libero Medicina)

Ne amintim cât de tare a început Medicina campionatul, luând seturi de la Bacău și de la Medgidia. Oare cum de s-au prăbușit pe ultimul loc, de care nu se mai pot dezlipi? A fost și carcalacul, sigur, dar și la alte echipe a fost. Medicina a beneficiat de 4 ghinioane de la 4 oameni necivilizați: Copotoiu, Magdaș, Sala Oru și Zucović. Ce să mai faci cu atâta ghinion?

Felicitări lui Sala Oru pentru organizarea turneului, pentru favorizarea echipei lui Limbosu în sala mare a orașului, pentru programul făcut varză și pentru statisticile făcute praf pe Internet. Și pentru faptul că unele videouri încep cu 5 minute de pauză! Halal, facultate de relații internaționale! 😊