DIVA F Turneele 4+5 (2) | Limbosu rupe masca dând limbi în aer * CSMT câștigă meciul campionatului * Baciu și Rus needucate * Record de videospectatori

magnolia.ro/

Blabla Blaj – CSM Târgoviște 2 – 3 (25-21, 26-28, 25-22, 19-25, 13-15)
Spectatori: 20!

Meciul campionatului s-a ridicat la înălțimea așteptărilor. Palpitant până în ultimul moment. Poate fără setul 4.

În setul 1, Blabla a atacat viguros și eficient. Opusele Baciu (Blabla) și Casanova (CSMT) au avut un fel de confruntare directă, realizând separat un scor de 7-9. A fost echilibru până la 21-20, dar Blajul s-a desprins la final pe greșelile lui Casanova. În setul 2, bătaia a fost între centrala Aleksić (Blabla) și extrema Dimitrova (CSMT), iar finalul a venit cu o evoluție a scorului surprinzătoare: de la 20-16 (set ca și câștigat, nu?) CSMT a făcut un șir de 4 pct, iar de la 24-21, CSMT iar a făcut o serie de 4 pct din atac. Marković (Blaj) a oferit CSMT breakpoint-ul de care avea nevoie.

În setul 3, Blabla s-a îndepărtat la 6 pct (18-12, 19-13), dar CSMT a avut resurse de a-și limita paguba. Mai degrabă târgoviștencele au profitat de multele greșeli neforțate ale blăjencelor. Setul 4 a arătat altă față a târgoviștencelor, care au avut eficiența media a atacului mai mare decât a adversarelor pentru prima dată în meci. Au câștigat setul de o manieră clară.

klap.ro

Setul 5 a mers echilibrat, în niciun moment nicio echipă nu s-a desprins la mai mult de 2 pct. Casanova, despre care eram îngrijorat că este prea folosită, s-a ținut bine pe picioare și a mai făcut 8 pct! După ce a ratat o minge de set, Dimitrova a executat atacul decisiv și le-a adus prima înfrângere rivalelor. Acolo se zice că Limbosu și-a penetrat masca de cât de tare a tras limbi în ea! S-a și umplut de scame pe limboi 😊

Blabla a rezistat bine, deși 3 jucătoare au jucat foarte slab Malkova, Rus, Marković.

Este uimitor cât de apropiată este statistica celor 2 echipe.

Cea mai bună jucătoare și cel mai eficient atac: Maja Aleksić (#8 centrală Blabla), 20p, 70%
Cea mai bună de la CSMT: Irina Trușkina (#3 centrală), 14p, 60%
Cea mai bună marcatoare: Heidy Casanova (#6 opusă CSMT), 30p!, 42%:
Cea mai blocată jucătoare: Ioana Baciu (#1 opusă Blabla), 7 blocaje încasate.
Cea mai bună recepție: Teodora Pušić (#12 libero CSMT)
Cea mai slabă jucătoare: Bojana Marković (#16 extremă Blabla)

Toate jucătoarele celor 2 echipe au jucat, în afară de Alupei și Spasenić (Blabla). De la începutul campionatului, speranța Alupei a jucat 3 seturi (din cele 20). Mai bine zis a jucat puțin în 3 seturi. În timpul acesta prietena ei, Căruțașu, face furori în Turcia. Bravo, părinții Alupei pentru alegerea înțeleaptă! Aplauze! Bine că a jucat Rus. Blestemul lui Avrămuț Iancu.

La final, la salut, Baciu și Rus au arăta că sunt needucate și au părăsit aliniamentul de salut fără permisiunea lui Lucică Mondialu.

Tușierii locali au cam tras pentru Blabla. Ați fost omeniți de Limbosu cumva, bă aceștia? Sau nu știți meserie? Știți meserie ca tontul de la microfon care nu se mai satură să zică „timp de odihnă”.