DIVA (F) Turneul 3 (2) | CSM TÂRGOVIȘTE ZBURDĂ * CÂRPACII LUI BRUDIU * CSU BELOR ANESTEZIAT * îNȘELARU PÂRȚAK

CSM Târgoviște – Știința Bacău 3 – 0 (25-19, 25-12, 25-15)

Știința Bacău, afectată în prezent și de niște drame personale, nu-și găsește ritmul și iar pierde sub 60. A suferit azi mai ales la eficacitatea atacului, contra căruia CSMT a găsit soluții eficiente. Gazdele, deși cu 3 jucătoare de bază afectate de carcalac, nu s-au forțat prea tare, ba mai mult, au arătat o atitudine veselă, sprințară, care nu se prea vede prin voleiul românesc și care va fi unul din atuurile în lupta contra posăcelii mohorâte de Blaj. Mai bine zis, de ZaDarko Arena.

Cea mai bună jucătoare: Diana Calotă (#9 coordonatoare CSMT)
Cea mai bună de la Știința: Nataša Čikiriz (#18 opusă), 10p, 31%
Cea mai bună marcatoare: Ghergana Dimitrova (#1 extremă CSMT), 17p, 48%
Cel mai eficient atac: Maria Iordanova (#5 opusă CSMT), 12p, 60%

Carmen Dițu, tu vrei să joci volei din plăcere sau te forțează cineva?

U NTT Data CN – CSU Belor Galați 3 – 2 (17-25, 25-21, 12-25, 25-16, 15-9)

La vreme de covid toate sunt pe dos și e greu să faci predicții corecte. Ceea ce părea a fi un meci ușor pentru Prințul Paul cel Fudul, s-a terminat într-o amorțeală gălățeană. Setul 1 a fost bun pentru CSUB, toată echipa contribuind la câștig. În setul 2, atacul clujean s-a trezit, iar centrala Badea și-a continuat jocul bun din primul set. Setul 3 a aparținut centralelor Saikova și Jose (CSUB), dar, ciudat, CSUB a câștigat pe seama serviciilor și a blocajelor, atacul rămânând leșinat. Din setul 4, atacul gălățean s-a prăbușit de tot (20%, 18%). CSUB nu a făcut multe greșeli neforțat, dar pur și simplu nu a scos puncte din atac. Atacantele au ieșit pe minus. Clujencele marii antrenoare Trombițașa au profitat doar de dispariția gălățencelor și de la 7-1 în setul 5, nu s-a mai putut face nimic pentru favorite.

Cea mai bună jucătoare: Maria Badea (1 centrală UNTT), 12p, 67%, deși contribuția ei a fost mai însemnată în primele 3 seturi.
Cea mai bună de la CSUB: Borislava Saikova (#14 centrală), 12p, 50%
Cele mai bune marcatoare: Adina Stanciu (#17 extremă UNTT), 18p, 45%, și Simina Străchinescu (#2 opusă UNTT), 18p, 39%
Cel mai eficient atac: Adina Stanciu
Cea mai slabă jucătoare: Mara Dumitrescu (#16 extremă UNTT)

CSM Lugoj – CSO Voluntari 3 – 1 (25-16, 25-13, 22-25, 25-13)

Un alt prognostic ratat grav 😊 Adică vine CSML după o perioadă de pauză forțată de carcalac, iar CSOV e bine mersi… Și, în afară de neasortatul set 3, gazdele bat de rup… În setul câștigat de voluntărence, acestea au ajuns chiar la 11-19 și n-au mai putut fi ajunse din urmă. Dar în celelalte 3 seturi, n-au putut ține piept nici până la punctul 10.

Nu avem comentarii statistice pentru că Cârpacii lui Brudiu n-au reușit să încarce datele pe situl dataproject.com. Se vede treaba că această caricatură lugojeană se simte bine între cârpaci. A se vedea și halul în care au făcut transmisia video. Se vede că este frate cu Limbosu, pentru că am văzut exact aceeași nebunie video: ziceai că e videoclip muzical, nu meci de volei. E greu de crezut că 2 videoproști pot greși exact în același fel. De aia presupunem că Brudiu l-a adus tot pe filmagiul de nunți al lui Limbosu de la Blaj. Cică-l cheamă Ștefan Peșto (sau așa ceva). Unghiuri imposibile, tăieri psihotice, imagini zvâcnite… Practic meciul a fost greu de suportat video. Dar și audio, cu un dilimache care se excita singur la microfon de parcă nu era în sala goală de la Lugoj ci pe un stadion din Iowa 😀

Tot la Lugoj vedem cum arbitrul e plasat cu fundul la scaunele publicului, dar, mai grav, pe o platformă fără protecție, care le pune în pericol pe jucătoare.

Bă, Brudiule, bă, ce școală ai tu de ai ajuns șef de club? Ai terminat profesionala la Spiru?

FC Argeș – Medicina Tg Mș 3 – 0 (covid)