DIVA (F) Turneul 8/2R Ziua 1 (1) | Blabla Blaj a cedat un set * Cojocaru președintele inconștient * Tunulețul Matei * U NTT Data fără opusă și fără centrale

Blabla Blaj – CS Medgidia 3 – 1 (25-23, 23-25, 25-18, 25-15)
Spectatori: 35, inclusiv un copil! Bă Cojocarule, hal de președinte, cum de tot pătrund copiii în zonele interzise de protocolul sanitar? Federația asta a ta e sat fără câini?

Nu, n-a câștigat Medgidia un set, ci a pierdut Blajul unul. Dar Medgidia a pierdut grav primul set. Care a început cu tradiționala mahmureală blăjeană, dar și cu sfiala medgideană. Blajul a condus ocazional cu 3p, dar după 18-15, Medgidia a făcut un șir de 4p și a trecut în față. La 20-21, fără nicio noimă, însuși antrenorul Voinea strică avântul echipei făcând o schimbare dublă (coordonatoare și opuse). Așa iese opusa Ordeanu, care era în vână (7p și 63%!), și intră opusa Vasilică exact cât să piardă 2 pct, ca să treacă Blajul în față și să câștige setul. Asta se cheamă împușcat în picior! Din 6 mingi atacate, Vasilică a reușit să facă minus 1 pct!

În setul 2, oaspetele s-au ținut bine pe picioare și au profitat de multele greșeli neforțate ale gazdelor (12! jumătate de set). Jucătoarea setului a fost extrema Matei (Medgidia, 8p!). Dacă Baciu e un tun, Matei a fost un tunuleț 😊

Ultimele 2 seturi au arătat că Medgidia nu are jucătoare care să puncteze constant. Ordeanu a picat în setul 3, iar Matei a picat în setul 4. De partea cealaltă, Blajul a avut în fiecare set câte 3 jucătoare care să facă cel puțin 5p de căciulă.

klap.ro

Căderea Medgidiei din seturile 3 și 4 a stricat spectacolul meciului turneului.

S-a putut observa și o diferență de abilități tehnice: în timp de blăjencele atacau mai mereu acolo unde era spațiu liber în terenul adversarelor, medgidencele atacau mai mereu cum le era adversarelor să facă o recepție mai comodă.

Cea mai bună jucătoare: Jovana Kocić (#12 centrală Blabla), 11p, 55%
Cea mai bună de la Medgidia: Marina Cojocaru (#15 coordonatoare)
Cele mai bune marcatoare: Ioana Baciu (#1 opsuă Blabla), 21p, 41% și Bojana Marković (#14 extremă Blabla), 21p, 63%
Cel mai eficient atac: Bojana Marković
Cea mai bună recepție: Adriana Matei (#11 extremă Medgidia)

Perlă a microfonarului Goga, pupincul lui Limbosu Rotar: „Maja Aleksić pune punct final setului 3.” 😊

roadelepamantului.ro

U NTT Data CN – Știința Bacău 0 – 3 (19-25, 24-26, 20-25)

Gazdele au realizat un scor onorabil, dar n-ai cum să câștigi un meci când nu ai opusă (Străchinescu: eficiență 21%!) și nu are cine să blocheze. Scorul blocajelor: 3-11. Ce au adunat clujencele a fost și cu concursul băcăuancelor care au făcut destule greșeli neforțate.

Cea mai bună jucătoare: Lorena Ciocian (#6 coordonatoare Știința)
Cea mai bună de la UNTT: Melinda Șipoș Hușanu (#9 centrală), 8p, 38%
Cea mai bună marcatoare și cele mai multe blocaje punctate: Nataša Čikiriz (#18 opusă Știința), 20p!, 50%, 5 blocaje
Cel mai eficient atac: Georgiana Faleș (#12 centrală Știința), 11p, 59%:
Cele mai multe blocaje încasate: Ioana Alexandra Cauc (#6 extremă UNTT), 5
Cea mai bună recepție: Adina Stanciu (#17 extremă UNTT)