DIVA (F) Turneul 8/2R Ziua 3 (1) | Bătaia Mâțelor * La Cluj e nevoie de antrenoare * Rapid joacă la bifă * Zadorojnai accidentată * Iar cu copii în sala de la Blaj! Ca la nebuni

U NTT Data Cluj Np – FC Argeș 1 – 3 (23-25, 16-25, 25-21, 23-25)

Cea mai palpitantă evoluție a scorului a fost la Bătaia Mâțelor, cele 2 antrenoare (femei) din divizia A: Trombițașa și Zanfir. În primul set, gazdele au condus lejer: 7-2, 11-5, 15-7. În acel moment se mai îndoia cineva încotro se duce setul? Dar oaspetele nu s-au lăsat copleșite psihic și au mai redus din diferență: 23-20. În acel moment se mai îndoia cineva încotro se duce setul? 😊 Ei bine, a urmat un incredibil șir de 5p ale piteștencelor și scorul s-a întors. Setul 2 a fost mult mai ușor pentru oaspete, care au mai reușit un șir de 7p, în timp ce clujencele abia au făcut o eficiență medie de 17%!

Totuși gazdele au început serios setul 3 și succesul a venit din greșelile neforțate ale adversarelor, dar și din jocul fără greșeală al lor, al gazdelor. Și în setul 4 clujencele au jucat cu chef de a câștiga și au ajuns la 18-12. Se mai îndoia cineva încotro se duce setul? 😊 Și apoi 21-16. Dar piteștencele nu s-au lăsat. E uimitoare schimbarea asta de atitudine psihică a echipei. Și de la 23-21 au mai făcut încă un șir de 4 pct, cu extrema Varbanova în vervă.

Cea mai bună jucătoare și cel mai eficient atac: Nina Jakić (#5 centrală FC Ag), 16p, eficiența atacului 50%
Cea mai bună de la UNTT: Sabina Miclea (#4 coordonatoare)
Cea mai bună marcatoare: Vanea Varbanova (#11 extremă FC Ag), 21p, 29%
Cele mai multe blocaje punctate: Denisa Ionescu (#10 centrală FC Ag), 5
Cele mai multe blocaje încasate: Simina Străchinescu (#2 opusă UNTT), 6
Cea mai bună recepție: Roxana Țucmeanu (#2 libero FC Ag) – păcat că aplicație tâmpită de statistică Data Volley nu evaluează și evoluția liberilor.

vivacredit.ro

U NTT Data a cam pierdut bătălia pentru divizia A și de la toamnă va mai juca în A, eventual, doar pe bază de invitație. Oare câți ani le mai trebuie lui Parâia și lui Grozav ca să priceapă că echipa nu are antrenoare/antrenor?

Blabla Blaj – Rapid București 3 – 0 (25-15, 25-14, 25-17)
Spectatori: 25, inclusiv un copil!

După cum demonstrează și scorul rușinos, Rapidul n-a arătat în niciun moment că ar vrea să câștige ceva. A jucat pur și simplu la bifă. La cea mai jenantă bifă. A fost așa de rău încât a apucat și Alupei să joace câteva puncte la final.

Cea mai bună jucătoare, cea mai bună marcatoare, cel mai eficient atac și cele mai multe blocaje punctate: Bojana Marković Čelić (#16 extremă Blabla), 14p, 57%, 5 blocaje
Cea mai bună de la Rapid: Nati Martins (#3 centrală/opusă), 11p, 53%
Cea mai bună recepție: Silvija Popović (#17 libero Blabla)

Cel mai important eveniment din meci era să fie și cel mai dramatic și anume accidentarea Iunei Zadorojnai în setul 3, când a sărit o dată cu Bratu (#14 opusă) pentru un atac din linia 2 și cele două s-au întâlnit fatal în aer. Îi urăm Iunei să nu fie nimic grav și să se repare repede.

La Blaj continuă să apară copii în sală, în batjocura „rotocolului” sanitar cu care Limbosu se șterge la popou, în timp de Cojocaru Ocolește tace ca mortu-n păpușoi.

Goga lui Limbosu, ăla plângăcios de la microfonul sălii, mare crainic de radio sătesc, iar a tuflit-o cu „punctul final”: „Ioana Baciu pune punct final…” Că doar dacă era vreun deștept, nu se făcea pupincul lui Limbosu!