DIVA (M) 2024 E1.16 retur | Meciul etapei * Deși a jucat slab, Dinamo a reușit să ia un punct pe terenul Stelei

Steaua București – Dinamo București 3 – 2 (20-25, 25-17, 26-24, 22-25, 15-8) (108-99)
Spectatori: 300?

Oaspeții dinamoviști s-au impus în primul set, dar l-au pierdut pe al 2lea la un scor mai rău, deoarece Steaua și-a îmbunătățit blocajul și serviciul.
În setul 3 jocul s-a apropiat de echilibru pe fondul rateurilor opușilor celor 2 echipe (Bontea și Barbast). Deși recepția Stelei a fost mai bună în setul 4, atacul li s-a moleșit și dinamoviștii au egalat scorul seturilor.
Setul despărțitor a fost dominat clar de Steaua, extremele dinamoviste Bălean și Felix Júnior terminându-l cu punctaj negativ.

În ansamblu, cum conducerea marelui Moculescu, Dinamo a jucat destul de slab.

Fișa statistică e vraiște, unii jucători primind note (vote) mai mici sau mai mari față de jocul prestat în realitate și de aportul lor la scorul final.

Cel mai bun jucător, cele mai multe blocaje punctate: Simon Krajčovič (#3 central Steaua), 11p, 62%, 6 blocaje (numit de îNȘelaruCraicek 😊 )
Cel mai bun de la Dinamo: Bela Bartha (#1 central), 9p, 58%
Cel mai bun marcator: Mohammad Barbast (#12 opus Dinamo), 21p, 44%, dar și cu 13p făcute pentru adversari
Cel mai eficient atac: Łukasz Wiese (#13 extremă Steaua),18p, 59%
Cele mai multe blocaje încasate: Mircea Peța (#4 extremă Dinamo), 4
Cei mai mulți ași: Gabriel Bontea (#14 opus Steaua), 4
Cei mai mulți ași încasați: Sérgio Felix Júnior (#18 extremă Dinamo), 4
Cel mai slab jucător: Rareș Bălean (#7 extremă Dinamo)

Ambele echipe s-au îndepărtat de podium, dar mai au șansa jocurilor suplimentare.