(M) Zalău 113 – Steaua București 2 – 3 NEREGULAMENTAR  (25-19, 25-14, 21-25, 14-25, 12-15)

Meciul turneului (turneelor 4+5?) n-a început prea frumos. A fost frumos pentru Zalău că a câștigat primul set, dar nu prea frumos pentru spectacol. Deși Steaua a avut o eficiență foarte bună a atacului, a avut ocazii mai puține de a ataca. Asta înseamnă că Zalău a avut mai multe breakpoint-uri. Extrema Mihălescu (Zalău) s-a remarcat cu 6 pct. În setul 2, Steaua a început tare, dar de la 9-9, Zalău a preluat conducerea, iar atacul Stelei s-a blegit. A fost setul opusului Popov (Zalău). Steaua a muncit doar pentru 6 pct. Zalău a încheiat setul cu o serie de 8 pct. Atunci ziceam „de ce-mi pierd eu timpul cu așa meci?”

În setul 3, cuplul coordonator-opus Muscină+Bontea (Steaua) a fost înlocuit de cuplul Dumitru+Matei. Dar nu aici a fost cheia înclinării balanței de partea Stelei, ci în jocul foarte slab al zălăuanilor: 11 greșeli neforțate! Greu de confirmat în statistică pentru că iar e varză. Din rubrica „Play by play” lipsesc 5 pct! Din fiecare set lipsesc puncte.
Zălăuanii au greșit și mai mult în setul 4. De altfel, scorul total la puncte din greșelile adversarului le este grav defavorabil: 22-45.
Setul 5 a mers echilibrat până la 8-11, de unde Steaua a trebuit doar să recupereze serviciul.

Deși, setul 5 a fost pasabil, zălăuanii, în ansamblul meciului, s-au bătut singuri.

Cu vreo 10 puncte lipsă din statistică, să încercăm să aproximăm:

Cel mai bun jucător și cel mai eficient atac: Nicolas Dos Santos (#10 central Zalău), 18p, 93%
Cel mai bun de la Steaua: Ciprian Matei (#11 opus), 17p în 3 seturi, 84%
Cei mai buni marcatori: Nicolas Dos Santos, Andrei Mihălescu (#5 extremă Zalău), 18p, 65% și Egor Popov (#7 opus Zalău), 18p, 68%
Cel mai slab jucător: Eduard Ocunschi (#7 central Steaua), care nu prea știm ce rol a avut în meci: a făcut un singur punctuleț în 5 seturi și a primit doar o pasă de atacat.

Recepția ambelor echipe a fost varză, totuși au fost puțini ași în meci. Deși calitatea meciului nu a fost cine știe ce, ne bucurăm că a câștigat echipa de români. Și echipa de la Zalău fusese proiectată de la început a fi de români, dar noi învățăm o lecție importantă de viață până în clasa a 4a: niciodată să nu dau un proiect important pe mâna vișănelului Feher, că nu are capacitatea intelectuală să-l organizeze. Da, vișănel fervent, că doar echipa zălăuană s-a făcut și cu sprijinul ciudat al Ghiulangiului. Și te mai miri că oamenii lui Feher îl pun pe arbitrul principal cu fundul la public, că panotajul e cu spatele la public (cât și când e public), că un prost de-al lui zice la microfon „timp de odihnă” și că habar n-au cei de acolo să facă statistica.

Fehere, du-te bre după Ghiulangiu! Poate are nevoie de masaj eroic.

1 thought on “DIVA (M) Turneele 4+5 | Meciul turneului dezamăgește iar * Românii înving * Nu mai dați proiecte pe mâna lui Feher