DIVA (M) Turneul 8 | Meciul turneului * Am glumit cât am glumit * Campionatul de volei a devenit creșă, Cojocarule! Spargem petrecerea?

Arcada Galați – Steaua București 3 – 0 (25-23, 25-22, 25-22)
Spectatori: 15?

Meciul principal acestui turneu n-a dezamăgit. Faze bune și evoluție palpitantă a scorului. Steaua s-a luptat, dar parcă a fost întrecută exact pe linia de finiș. În setul 1, oaspeții au condus până la 23-23 și de acolo au pierdut setul. Ca și cum gălățenii au zis: „Am glumit cât am glumit, dar acum gata cu gluma!” 😊 Cei doi atacanți opuși Klapwijk (Arcada) și Bontea (Steaua) au prestat foarte slab. Primul a continuat meciul și și-a revenit, dar al 2lea a fost schimbat cu Matei. În setul 2, Steaua a condus la cea mai mică diferență doar până pe la 11-11, dar s-a ținut bine și după aia pierzând setul tot după 2p la rând făcute de gazde. Kalpwijk: 11p!
Setul 3 a fost cam ca setul 1, până la 21-21, când gălățenii iar au zis „Gata cu gluma!” și harști! 3p la rând!

A existat un echilibru statistic între cele două echipe, dar Arcada a stăpânit finalurile de seturi.

Cel mai bun jucător: Igor Jovanović (#8 coordonator Arcada)
Cel mai bun de la Steaua: Nicolae Ghionea (#3 central), 8p, 67%
Cel mai bun marcator: Niels Klapwijk (#13 opus Arcada), 23p!, 51%
Cel mai eficient atac: Marian Bala (#12 extremă Arcada), 10p, 56%, niciun blocaj încasat
Cel mai slab jucător: Mircea Peța (#4 extremă Steaua)

Zalău 113 – SCM U Craiova 3 – 0 (25-22, 25-21, 25-22)
Spectatori: 15? Inclusiv 3 copii!!!

Un meci care ar fi al 2lea ca tărie al turneului – am avut o zi de răsfăț 😉 Mai puțin spectaculos decât primul meci. Zalăul a condus mai tot timpul, iar Craiova a gâfâit în urmărire. În setul 1, se prefigura un duel aprig între extrema Mihălescu (Zalău) și opusul LeLică (Craiova), puncte: 6-7). Mihălescu a continuat să atace cu vigoare și eficient, dar LeLică a fost mai puțin folosit în setul 2, iar în setul 3, practic, n-a existat. Deși colegul lui, extrema Gommans, a făcut 7 pct, n-a fost de ajuns.
Și aici statistica arată un fel de echilibru, dar oltenii au comis mai multe greșeli neforțate.
În acest meci s-au marcat numai 3 ași.

La Zalău a debutat bielorusul Viaceaslau Cearapovici, o extremă care a jucat pe post de opus.
Cazurile de pozitivi la covid de la craioveni n-au influențat sextetul lor de bază.

gave.ro
GAVE.RO Camere de supraveghere

Cel mai bun jucător și cel mai eficient atac: Leonardo Dal Bosco (#3 extremă Zalău), 12p, 71%
Cel mai bun de la SCMU: Ștefan Lupu (#14 central), 7p, 86%
Cel mai bun marcator: Andrei Mihălescu (#5 extremă Zalău), 17p, 68%
Cea mai bună recepție: Nikola Peković (#12 libero Zalău)
Cel mai slab jucător: Laurențiu Lică (#11 opus SCMU)

La clubul vișănelului Feher, multe-s pe dos și se fac greșeli de începător. Platforma arbitrului principal este amplasată spre public, blocând vederea, iar crainicul tot behăie și el despre „timp de odihnă”. Dar mai gravă este noua încălcare a protocolului sanitar. Dacă la cocina de la Blaj au lăsat în sală un copil într-o zi și alt copil în altă zi, la Zalău au pătruns deodată 3 copii! Plus mamele aferente, probabil neveste de jucători. Cojocarule, ia măsuri urgent! Nu mai dormi în șoșonii de Universital! Ai făcut creșă din campionatul de volei?

După meciurile de azi, Zalău 113 și-a cam asigurat locul în primii 4, alături de Arcada. Pentru celelalte 2 locuri se luptă 3 echipe. Dinamo face pași fermi în sus. Pe cine va scoate dintre primele 4? Pe Steaua sau pe Craiova?