ECHIPELE ROMÂNEȘTI ÎN CUPELE EUROPENE (3) | CSM Târgoviște și Dinamo (M), două imense chifle * Fără opus/opusă

Cupa CEV sferturi

(F) CSM Târgoviște – Béziers Angels 0 – 3 (19-25, 18-25, 25-27)

De departe, CSMT este cea mai mare dezamăgire a acestei săptămâni. Echipa care se luptă pentru titlu în RO a fost ridiculizată de o echipă, care, ce-i drept, e a 2a în campionatul FRA. Setul 1 a pornit echilibrat până la 15-14, când franțuzoaicele au făcut a 2a din seriile lor de câte 4 pct. Opusa Casanova și favorita noastră română, extrema Buterez, au jucat foarte slab, în timp ce extrema americană (un fel de opusă deghizată, pentru că n-a făcut recepție aproape deloc) Malina Terrell, de numai 1m78, a făcut 7 pct. (Sau o fi cu rădăcini românești? Mălina?) De la CSMT s-a remarcat, totuși extrema Dimitrova (6p). În setul 2, CSMT a insistat prea mult pe Casanova, iar Béziers a lovit cu opusa Segovia (6p).

În setul 3, CSMT a început iar prost 3-7, 5-10, dar cumva a egalat la 13-13. De aici, ale noastre au jucat mai bine și au ajuns la 22-19 și 23-20. Adică set aproape câștigat, nu? Dar stai! La 24-22 pierdem 2 mingi de set. La 25-24 mai pierdem una, franțuzoaicele executându-ne cu 3 pct la rând. Bravo, Nešić! Numai Pașa Akbașa cel Fudul mai pierdea seturi așa.
În setul 3 au contat și cei 6 ași încasați, dintre care 4 de către Trică.

biciclop.eu

Cea mai bună jucătoare: Dominika Sobolska (#15 centrală CSMT), 10p, 100%!
Cea mai bună de la Béziers: Bianca Farriol (#11 centrală), 9p, 86%
Cea mai bună marcatoare: Malina Terrell (#12 extremă/opusă Béziers), 18p, 47%
Cel mai eficient atac: Irina Trușkina (#3 centrală CSMT), 9p, 67%
Cea mai slabă jucătoare: Rodica Buterez (#2 extremă CSMT), de altfel și înlocuită în setul 2.

Béziers Angels s-a calificat în sferturi, unde va juca cu câștigătoarea bulei de la Istanbul.

Cupa Confruntării sferturi

(M) Dinamo București – Allianz Powervolley Milano 0 – 3 (18-25, 22-25, 19-25)

Din primul set Dinamo a arătat a echipă care nu credea că ar putea învinge o echipă italiană. Echipă italiană care a venit cu handicap, adică fără 2 jucători de bază, Patry și Ishikawa, și fără niciun opus! Adică fără omul principal care face puncte. De aia a trebuit să joace cu 3 centri, de se mai încurcau la schimbările cu liberoul. În față unei astfel de echipe, Dinamo nu numai că nu a câștigat niciun set, dar nici măcar n-a ajuns la onorabilul 60. Asta e, dacă te duci la un meci foarte important cu mâinile moi.
Deși au avut momente bune în seturile 2 și 3, în care au condus, la finalurile de set dinamoviștii s-au înmuiat inexplicabil.

Cel mai bun jucător și cel mai bun marcator: Stephen Maar (#7 extremă Milano), 18p, 53%, fiind cel mai bun marcator și în meciul de ieri din 8imi
Cel mai bun de la Dinamo și cel mai eficient atac: Maicon Leite Costa (#12 central), 9p, 80%
Cel mai slab jucător: Božidar Čuk (#9 extremă Dinamo), dar nici opusul Gabriel Cherbeleață n-a mișcat.

Allianz Powervolley Milano s-a calificat în sferturi, unde va juca cu câștigătoarea bulei de la Ankara.

Am mai rămas cu 3 echipe în cupele europene: Arcada Galați, Blabla Blaj și CSM Lugoj.